Afet İşleri tek yetkili

MARMARA Depremi'nden ders alındı; bürokratik hataların tekrarlanmaması için tüm yetkileri tek elde toplayan Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı oluşturuldu. Başbakan'a bağlı 5 kurumdan biri olan bu birimin başına da Hasan İpek getirildi. Yunanistan'daki depremde, bölgeye giden Türk arama-kurtarma ekibinin başında yer alan İpek'e, Atina Üniversitesi "kahramanlık madalyası" vermişti.

AFET İŞLERİ YAPILANDIRILACAK

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı bir yıl içerisinde yapılandırılacak. Bu kurum işlerlik kazandığında Savunma Genel Müdürlüğü ve Afet İşleri Genel Müdürlüğü ile Acil Durum Genel Müdürlüğü kapatılacak. Kuruma bağlı müdürlükler, direkt valiliklere bağlantılı çalışacak. Başkan İpek, "Dünya böyle yapıyor. Olası bir depremde, ilk müdahaleyi mahalli idareler yapacak. Geçmişteki koordinasyonsuzluklar yaşanmayacak" dedi. İpek, başkanlık bünyesinde bakanlar, müsteşarlar ve deprem uzmanlarından oluşan üç ayrı komisyonun görev yapacağını da anlattı. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Afet İşleri Genel Müdürü Mustafa Taymaz, "1999 depreminde kriz yönetiminde bir sıkıntı vardı. Çünkü koalisyon hükümeti vardı. Bu da karar mekanizmasını yavaşlattı" diyerek özeleştiri yaptı. "Olası bir depremde aynı sıkıntı yaşanmaz" diyen Taymaz, çalışmalarını da şöyle sıraladı: "Yapı denetim kanununu çıkardık. Sondaja dayalı zemin etüdü yapmayı zorunlu hale getirdik. Zorunlu deprem sigortasını çıkardık."

KIZILAY'DA HAZIRLIK

Marmara Depremi'nde büyük eleştiri alan ve yeniden yapılanma sürecini başlatan Türk Kızılayı, afet hazırlık ve müdahale sisteminde köklü değişiklikler yaptı. Kızılay Başkanı Tekin Küçükali, bunları şöyle sıraladı:
Modern bir Afet Operasyon Merkezi kuruldu.
Afet yapılanmasında merkezi yapıdan bölgesel yapıya geçildi. Bu amaçla Bölgesel ve Yerel Afet Müdahale ve Lojistik Merkezleri hayata geçirildi.
250 bin kişilik acil barınma ve beslenme malzemesi 7 bölgeye dağıtıldı.
Afet zamanı haberleşme altyapısı kuruldu.
5 kişilik modern çadırlar üretildi.
Kızılay Psiko-Sosyal Toplum Merkezleri kuruldu. İstanbul'da, ilk sualtı gözlem istasyonu kuruluyor. Pilot istasyon, Körfez'in Marmara Denizi'ne açıldığı yere yani 1999'daki deprem kırığının durduğu noktaya konacak. 24 Ağustos'ta kurulacak istasyon, fay boyunca gaz ve su çıkışlarını tespit edecek.

BİZE ULAŞIN