Deprem uzmanları İstanbul için endişeli

Büyük Marmara Depremi'nin 10. yılında İstanbul Teknik Üniversitesi'nde bir araya gelen yerli yabancı 15 bilim adamı Marmara Denizi'nde beklenen olası depremi tartıştı. İstanbul'un çok ciddi tehdit altında olduğu noktasında uzlaşan bilim adamları, uyarıların resmi kanallarca dikkate alınmadığına işaret etti. Depremin 7.2 büyüklüğünde olacağını ifade eden yerli ve yabancı bilim adamları, Marmara Denizi'nde 70 kilometre kırılmamış fay hattı olduğunun kesinleştiğini açıkladı.

YABANCILAR DA ENDİŞELİ

SABAH'a konuşan İTÜ Maden Fakültesi Genel Jeoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, Marmara'nın altında İstanbul'u tehdit edecek kapasitede, büyüklükte canlı bir fay sistemin mevcut olduğunu belirterek "Bu fay harekete geçtiği takdirde ciddi büyüklükte bir deprem olacaktır. Bu fay sistemi en az 7.2 büyüklükte deprem üretebilir" dedi. Fay sisteminin 1999'daki Gölcük depremiyle tektonik enerji yüklendiğini ifade eden Görür, "220 senede birikmesi gereken enerji, Gölcük depremiyle 55 saniyede yüklendi. Sonuçta da Marmara'nın altındaki kabuk kırılma noktasına geldi. Bu kırılma olasılığı 30 sene içinde yüzde 60'tan fazla" dedi. "Bu deprem olacak. Kaçış yok. Önlem alın" diyen Görür, "Hem böyle bir depreme muhatap olacaksın hem de bu büyük depremi böyle zayıf bir yapı stoğuyla karşılayacaksın. Bu bize acı verir. Önlem almada gösterilen hız kaplumbağa hızıdır. Yönetim deprem işini ciddiye almıyor. Bu işi bir seferberlik havasında yapmak lazım" uyarısında bulundu. Görür, bu yaz Fransız ve İtalyan gemileriyle çalışmaların yürütüleceğini, deniz altına bir pilot gözlem istasyonu kurmak istediklerini anlattı. Paris Yer Fiziği Enstitüsü ve Marmara Deniz Araştırmaları Koordinatörü Prof. Dr. Rolando Armijo, çalıştayda İstanbul'a en yakın 70 kilometrelik fayın kırılacağını ve depremin büyüklüğünün 7.2 olacağını savundu. Armijo "Tek kırılmayan bölge orta Marmara çukuru. Marmara Ereğlisi-Silivri açıklarıyla Adalar arasındaki 70 kilometrelik bölüm. Bu bölüm İstanbul'a en yakın bölüm. Bizim tahminimize göre burada meydana gelebilecek depremin büyüklüğü maksimum 7.2 olacak" dedi. Marmara'da 7.6 büyüklüğündeki deprem tezini savunan Prof. Dr. Xaiver Le Pichon'un ekibinden Dr. Pierre Henry "Biz en kötü senaryoyu söylemek zorundayız. Eldeki verilere göre Marmara'da olacak deprem 7'nin altında görünmüyor. Kırılmamış 70 kilometrelik fayın varlığı ise kesinlik kazandı" açıklamasında bulundu.

FELAKET GELECEK
İTÜ Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü öğretim üyesi Prof. Dr. Celal Şengör, depremin 30 ya da 50 yıl içinde 7'den büyük olma olasılığının yüzde 70 olduğunu söyledi. Şengör, "Biz burada hepimiz felaket tellalıyız. Felaketin geleceğini haber veriyoruz. Biz yanılabiliriz ama asla yalan söylemeyiz" dedi. İTÜ Maden Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Yer Fiziği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Haluk Eyidoğan "Marmara'da 1943 ile 2009 yılları arasında olmuş 320 adet depremin mekanik özellikleri incelendi. Bu veriler Kuzey Anadolu Fayı'nın İzmit Körfezi'nin batısında Kuzey Marmara'da doğu batı doğrultusunda Saros'a doğru gittiğin göstermektedir" dedi.

BİZE ULAŞIN