Eylem planına soruşturma

Çarşamba 19.08.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 19.08.2009 19:45
ABONE OL
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, ''İrtica ile Mücadele Eylem Planı'' belgesine ilişkin ''gerçeğe aykırı belge düzenlemek''ten başlattığı soruşturma kapsamında 3 kişi ''tanık'' sıfatıyla ifade verdi.

Memur Suçları Soruşturma Bürosunca yürütülen soruşturmada, ''Ergenekon'' soruşturması kapsamında tutuklanan avukat Serdar Öztürk'ün bürosunda çalışan avukat Gizem Ulusoy ve stajyer avukat Bahar Özgüner'in ifadelerine başvuruldu. Öztürk'ün bürosunda yapılan arama sırasında, yasa gereğince Ankara Barosu'nu temsilen bulunan avukat Bayram Özkan'ın da ifadesi alındı.

Bu kişilerin ''tanık'' sıfatıyla dinlediği belirtildi.

Soruşturma kapsamında, önümüzdeki günlerde, bazı avukatlar ile Öztürk'ün bürosunda yapılan aramada görevli polislerin de ifadelerine başvurulacağı öğrenildi.

Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcılığı, Taraf gazetesinde yayımlanan ''böyle bir belgenin mevcut olmadığı, fotokopideki imzanın sahibi Albay Dursun Çiçek'e ilişkin delil bulunmadığı'' sonucuna ulaşarak, ''olay ve Çiçek hakkında kavuşturmaya yer olmadığına'' karar vermişti. Askeri savcılık, konu hakkında adliye mahkemelerinin yetkili olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı da vermişti.

Soruşturma dosyası, önce İstanbul Başsavcılığına, buradan da ''yetkisizlik'' kararıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmişti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da avukat Serdar Öztürk'ün bürosundaki aramada bulunduğu iddia edilen ''İrtica ile Mücadele Eylem Planı'' adlı belgeye ilişkin, ''gerçeğe aykırı belge düzenlemek'' suçu kapsamında soruşturma başlatmıştı.