"Hata varsa gereği yapılır"

İstanbul Valisi Muammer Güler, Münevver Karabulut'un katil zanlısının olay gecesi yakalanıp serbest bırakıldığı iddialarıyla ilgili olarak, ''Varsa yapılmış bir hata mutlaka kanuni gereği yapılır. Ama biz bu işin en hassasiyetle takibini sürdürüyoruz'' dedi.

Muammer Güler, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'in ziyareti sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

''Garipoğlu ailesinden 12 kişinin ifadeleri, Karabulut ailesinin 'Kızımızın katili olay gecesi yakalanıp serbest bırakıldı' iddiasına ilişkin olarak mı alındı?'' sorusu üzerine Vali Güler, kendilerini sadece işin idari boyutunun ilgilendirdiğini, adli boyutunun yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde yürütüldüğünü söyledi.

Polisin, failin, şüphelinin takibini yürüttüğünü vurgulayan Güler, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Bu iddia da araştırılmaktadır. Böyle iddialara asla ihtimal vermediğimi daha önce söylemiştim, ama bu olayın Cumhuriyet Savcılığı tarafından inceleniyor olmasından duyduğum memnuniyeti de belirtmiştim. Çünkü bu iddianın geçerli olup olmadığı Cumhuriyet Başsavcılığının incelemesinden sonra ortaya çıkınca, artık ulu orta bu şekilde iddialar her yerde dile getirilmemiş olur.''

İstanbul Valisi Güler, Emniyetin en kısa sürede olayla ilgili delillerin elde edilmesi ve faillerin belirlenmesi konusunda gerekli çalışmayı yaptığını, şu anda da takibinin sürdüğünü belirterek, şunları kaydetti:

''Ben yakalanacağına olan inancımı da belirtmek istiyorum. Geçtiğimiz gün Münevver Karabulut'un babası, sabırla beklemesi gerektiği yolundaki telkinlere saygı gösterdiğini ve buna da uyacağını söylemişti. Kendisinden sabırla sonucu beklemesini istiyoruz. Varsa yapılmış bir hata mutlaka kanuni gereği yapılır, ama biz bu işin en hassasiyetle takibini sürdürüyoruz.''

BİZE ULAŞIN