'Ahmet Bey gelirken mutlaka hediye getirir'

25'inci evlilik yıldönümlerini kutlamak için İstanbul'dan Ankara'ya gelen, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun doktor eşi Sare Davutoğlu SABAH'a hayatındaki değişimi anlattı

Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu'nun Dışişleri Bakanlığı koltuğuna oturmasının ardından Ankara, "Dışişleri'nin yeni First Lady'si" ile tanıştı. Kadın Doğum Uzmanı Dr. Sare Davutoğlu önceki akşam ilk defa eşinin verdiği resepsiyona katıldı. İstanbul'da ameliyata girip, hasta kontrollerini yaptıktan sonra kızı Hacer Büke ve oğlu Mehmet'le birlikte Ankara'ya gelen Sare Davutoğlu'nun önceliği resepsiyondan çok eşiyle evliliklerinin gümüş yılını kutlamaktı. 1984 yılında evlenen çift dün evliliklerinin 25'inci yılını bitirdi. Sare Davutoğlu, Müsteşar Ertuğrul Apakan'a veda amacıyla verilen resepsiyonda eşinin bakanlığıyla birlikte hayatlarındaki değişimi SABAH'a anlattı:

EŞİNE DESTEK ZİYARETİ

Eşim danışmanlık yaptığı sırada haftada en az iki defa İstanbul'a geliyordu. Artık çok sık gelemiyor. Ara sıra gelmeye başladı. İster istemez bu durumdan etkileniyoruz. Artık arada sırada biz geleceğiz.
Ahmet Bey çocuklara çok düşkündür. Her seyahat sonrası illa ki çocuklara ufak da olsa bir hediye getirir. Çocukları sık görememekten dolayı üzgün. Ama gece geç saatlerde gelse bile mutlaka küçük kızımız Hacer Büke'yi uyandırır, sevip okşar. Ankara'ya da onunla geldik.
Kızımız üniversite eğitimi alıyor. Ankara'ya temelli olarak gelemeyiz. Ahmet Bey'in bazı gezilerine katılacağım ancak hepsine katılmam mümkün değil.
Artık İstanbul-Ankara arasında yaşamaya alışacağız. Ankara'yı nasıl bulduğuma gelince, sonuçta insan her yerde aynı. İnsanlarla görüşüyorsunuz, sorunları varsa onları dinliyorsunuz. Ama uçaktan indikten sonra Ankara'nın İstanbul'a göre daha sakin, daha derli toplu, düzenli olduğunu idrak ettim. İnsanda düzenden dolayı ferahlık hissi yaratıyor. Ne yalan söyleyeyim bu da beni bayağı rahatlattı. Buraya Ahmet Bey'e destek olmaya geliyorum. Ankara'da oturacağımız konutta hâlâ badana-boya işleri devam ediyor. Bittikten sonra taşınırız.

BİZE ULAŞIN