"Devlet namus sözünü tutsun"

İstanbul'da başı kesilerek öldürülen Münevver Karabulut, cesedinin bulunduğu Etiler'deki çöp konteynerinin önünde anıldı. Çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi ile 50 avukat da anma törenine katılarak, aileye destek verdi.

Münevver Karabulut'un hayatını kaybetmesinin 170'inci gününde cesedinin bulunduğu Dilekyıldızı Sokak'taki çöp konteynerinin önünde tören düzenlendi.

İstanbul Valiliği İnsan Hakları Komisyonu üyeleri, İstanbul Çevre Kurultayı, İstanbul Yaşam Derneği, Türk Kadınlar Birliği, Doğa Savaşçıları Çevre Örgütünün de aralarında bulunduğu sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile 50 avukat da destek amacıyla törene katıldı.

''ACIM DİNMEDİ''

Karabulut'un resimlerinin konulduğu konteynerin önünde açıklama yapan Süreyya Karabulut, acısının dinmediğini dile getirdi. Karabulut, ''70 milyonun huzurunda bana ve aileme devletim namus sözü verdi. Ben bir evlat kaybettim. Acısı çok büyük ama bu namus sözünün altında devletim kalırsa bana daha büyük bir acı yaşatacaklarını bildirmek isterim'' dedi.

Çaresiz kaldıklarını ve Allah'a dua ettiklerini belirten Süreyya Karabulut, adaletin en kısa zamanda tecelli edeceğine inandığını vurguladı. Meclisteki tüm milletvekillerine faks çekerek yardım istediğini, tümünün de duyarlı davrandığını belirten Süreyya Karabulut, ''Tabii ki bu acı dinmez. Bu acı çok büyük'' dedi.

TBMM İnsan Hakları Komisyonu üyesi ve CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal da 17 yaşında, hayata sıcak bakan umutları, geleceği olan sevgi dolu bir kız çocuğunun hunharca katledildiğini ifade ederek, ''Karabulut'un kimin tarafından katledildiği biliniyor. Ama ne yazık ki hala faili bulunamadı'' diye konuştu.

Emniyet yetkilileriyle yaptıkları görüşmelerde konuyla ilgili duyarlılığı gördüklerini, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'ın da göreve geldiğinde cinayetin çözülmesi konusunda namus sözü verdiğini vurgulayan Soysal, bu davanın Karabulut ailesinin davası olmaktan çıktığını söyledi.

Soysal, ''Bu dava herkesin davası olmuştur. Bu dava İstanbul'un davası olmuştur. Bu dava Türkiye'de yaşayan anne baba olan herkesin davası olmuştur. Bu dava TBMM'nin davası olmuştur. Bu dava benim davam olmuştur'' diye konuştu.

''Münevver Karabulut cinayetinin failini koruyup kollayanların parasal ilişkilerle ortadan kaybolmasına neden olanların ve parasal kaynak sağlayanların iyilik yapmadıklarını'' ifade eden Soysal, çünkü bu tür bir olayın herkesin başına gelebileceğini söyledi.

''Onun için her birimiz, Münevver Karabulut'un annesi babası olmak durumundayız'' diyen Soysal sözlerini şöyle sürdürdü:

''Ben buradan Garipoğlu ailesine sesleniyorum. Teslim edin. Türk adaletine teslim edin. Hukuka teslim edin. Yargıya teslim edin. Alın, getirin. Adalete teslim etmekten kaçınmayın. Onların da rahat uyuduğunu düşünmüyorum. Vicdanlarının rahat olduğunu düşünmüyorum ve onların vicdanlarına sesleniyorum. Hiç kimse ne kadar yakınınız olursa olsun bu vahşi cinayeti işleyenleri korumasın.''

Aileye destek için gelen avukatlar adına açıklama yapan avukat Rezzan Hepözdemir, aileye hukuki süreçte destek olacaklarını belirterek, yaşama hakkının, Türkiye'nin de taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin güvence altına alınmış en temel maddesi olduğunu belirtti.

Hepözdemir, ''Buna göre, ayrıca devletin etkili soruşturma yapma yükümlülüğü vardır. 170 gün sonra devletin etkili soruşturma yapma sorumluluğu ve yaşam hakkını ihlal ettiği aşikardır'' diye konuştu.
Bu arada, Münevver Karabulut'un annesi Nagihan Karabulut açıklamalar boyunca sürekli ağladı.
Münevver Karabulut'un fotoğraflarının konteynerin önüne bırakılmasıyla sone eren anma etkinliğini birçok televizyon kanalı canlı olarak verdi.

GARİPOĞLU ÇALIŞANLARI GÖZALTINA ALINDI

Etiler'deki bir çöp konteynerinde cesedi bulunan Münevver Karabulut'un öldürülmesine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında, Garipoğlu Şirket Grubu'nda çalışan 9 kişi, ifadelerine başvurulmak üzere İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği'ne getirildi.

Gayrettepe'deki İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği'ne getirilen 9 kişinin, katil zanlısı olarak aranan C.G'nin ailesinin yanında çalışanlardan oluştuğu öğrenildi.

İSTANBUL VALİSİ MUAMMER GÜLER'DEN ŞOK AÇIKLAMA

İstanbul Valisi Muammer Güler, Münevver Karabulut cinayetinin zanlısının yakalanması için soruşturmanın çok yönlü sürdürüldüğünü belirterek, ''eğer bu çocuğa yardımcı olunuyorsa ve bir yerde saklanıyorsa bu bir vebaldir'' dedi.

Güler, restorasyonu tamamlanarak ziyarete açılan I. Abdülhamid Türbesi'nin açılışının ardından basın mensuplarının Münevver Karabulut cinayetine ilişkin sorularını yanıtladı. Güler, cinayet soruşturmasındaki son durumun ne olduğunun sorulması üzerine, cinayetle ilgili iddiaların idari yönden araştırmasının yapıldığını, iddiaların İçişleri Bakanlığı tarafından inceletildiğini ve soruşturmanın çok yönlü olarak sürdürüldüğünü kaydetti. Muammer Güler, şöyle devam etti:

''Elbette işin asıl inceleme mercii Cumhuriyet Başsavcılığıdır. Adli işlemler ilgili savcının nezaretinde yürütülüyor. Bizim görevimiz şüpheliyi en kısa sürede yakalamaktır. Şüpheli kırmızı bültenle de aranmaktadır. Ailesinin kendisini sakladığına dair iddialar ve ihbarlar savcılık talimatıyla değerlendirilmektedir. Bilgisayar kayıtları tekrar elden geçirilecektir. Ama ben kendisinin yakalanacağına olan inancımı koruyorum. Elbette sonuca yaklaşıldı demek mümkün değil. Ailesinin bu konudaki manevi mükellefiyetini ben de bir kez daha hatırlatıyorum. Artık kamuoyuna mal olmuş bu konunun daha da uzatılmasına gerek yok. Eğer bu çocuğa yardımcı olunuyorsa ve bir yerde saklanıyorsa bu bir vebaldir. Ailesi için vebaldir, bu vebalin altında olmamaları lazım.''

Vali Güler, ''Böyle bir şüphe mi var?'' sorusu üzerine ''Tabii ki böyle şüpheler var. Kamuoyu ile de paylaşılan şüpheler var. Bu anlamda kendisinin adalete teslim edilmesi anlamında yükümlülükleri olduğunu söylüyorum. Bu tabii, Türk Ceza Kanunu açısından manevi bir mükellefiyettir. Biz olayı yakından izliyoruz'' dedi.

BİZE ULAŞIN