'Yanı başımızdakinin elini tutamaz olduk'

Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu, Ramazan nedeniyle "Paylaşmak güzeldir" mesajı verdi

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu'nun Ramazan çerçevesinde verdiği mesajlar, çalışmaları süren "Kürt Açılımı" gündeminde dikkat çekti. "Terör insanın umudunu tüketti" diyen Bardakoğlu, "Benden geçip bize yükselme, uzağımızdakileri de kendimizden bir parça olarak görme" çağrısı yaptı. Bardakoğlu'nun basın toplantısı öncesinde başkanlıkça hazırlanan "Paylaşmak Güzeldir" temalı reklam filmleri gösterildi. Seçtikleri temayı açıklayan Bardakoğlu şunları söyledi: "Artık günümüzde bireysellik, çıkar ilişkileri hayli ön plana çıkmış ve adeta dünyevileşme, maddileşme bütün hayatımızı belirleyici hale gelmiştir. Öyle bir koşuşturma, dünyevileşme ve maddileşme içinde yaşıyoruz ki, artık birbirimizi göremez olduk. Yanı başımızdakinin elini tutamaz olduk. Biz dünyaya, mal ve servete hükmedecekken dünya, mal ve servet bize hükmetmeye başladı. Sınırsız dünyevileşme, maddileşme, hırs ve ihtiras bizi bizden uzaklaştırdı, ahlaki ve manevi değerlerimizi erozyona uğrattı ve biz paylaşmayı unuttuk. İftar ve sahur sofraları bize küçük bir hatırlatma yapıyor. Elimizdeki ekmeği, kabımızdaki çorbayı, dilimizdeki duayı, paylaşmayı bize öğretiyor.'' Bardakoğlu, dünyanın son yıllarda yaşadığı kaosların, insanların umudunu tükettiğini belirtti ve şunları vurguladı: "Şiddet, terör, ülkelerin işgali, ülkelerin, insanoğlunun acımasızlığı, sosyal dengenin alt üst olması, maddi değerlerin hep öne çıkması, hazzın en üst sıraya oturması, insanın umudunu tüketti. Dinler bile bu hengamede stratejik araçların, yayılmacılığın, uluslararası hesapların en genel geçer aracı haline geldi." Birlik ve beraberlik açısından Ramazan ayının birlikte kılınan namazın önemli olduğunu söyleyen Bardakoğlu, "Öteki kavramını sözlüğümüzden silip, yanı başımızda ve uzağımızdaki herkesi bizim bir parçamız olarak görmeye ihtiyaç vardır" dedi.

"TEKNİK BAKIM YAPILIYOR"
Hırka-i Şerif'in bu yıl ziyarete açılmayacağı yönündeki tartışmaların da sorulması üzerine Bardakoğlu, bu konuda birinci ağzın İstanbul Müftülüğü olduğunu, gerekli açıklamanın da müftülükçe yapıldığını vurguladı. Bardakoğlu, "Teknik bir bakım söz konusudur. O bakımdan sonra gene hizmet devam edecektir'' dedi.

HEAVY METAL AÇILIMI
Dünyada ve Türkiye'de milyonlarca hayranı olan İngiliz heavy metal grubu Iron Maiden, Diyanet'in Ramazan ayı için hazırladığı afişe girdi. Afiş için hazırlanan fotoğrafta, uzun saçlı, sakallı, üzerinde Iron Maiden yazılı siyah tişört giyen genç bir erkek, gülümseyerek takkeli yaşlı bir adama sarılıyor. Yaşlı adam da gülümseyerek gence bakıyor.

BİZE ULAŞIN