'Beni vuran kişinin ilişkileri araştırılsın'

Bakan Faruk Çelik, geçen yıl kendisini vuran kişi için Ergenekon Savcısı Öz'e ifade verdi. Çelik ifadesinde, "Ergenekon bağlantıları araştırılsın" dedi

Devlet Bakanı Faruk Çelik'in, kendisini bacağından vuran İrfan Subaşı'nın, Ergenekon tutuklusu Levent Ersöz ve diğer sanıklarla ilişkisinin belirlenmesi için savcı Zekeriya Öz'e ifade verdiği ortaya çıktı. Ergenekon davasının 3'üncü iddianamesinin ek klasörlerinde, Faruk Çelik'in 22 Ekim 2008'de şikayetçi sıfatıyla ifade verdiği belirtildi. Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 182'inci klasörde yer alan ifadesinde, 2006'da Bursa Milletvekili ve AK Parti Grup Başkanvekili olarak görev yaparken, Nilüfer ilçe kongresinde daha önce hiç tanımadığı İrfan Subaşı tarafından vurulduğunu söyledi. Çelik, kendisini vuran İrfan Subaşı'nın ifadesinde, sansasyon yaratmak için bu eylemi gerçekleştirdiğini söylediğini, ancak buna inanmadığını belirterek şunları söylemişti: "O dönem Hüseyinalan köyünde yıkım çalışması vardı. Ancak köy, Osmangazi'ye mahalle olarak bağlanınca yıkım gerçekleşmedi. Birçok kanaldan, yıkım için çaba harcayan kişinin Levent Ersöz olduğu bilgisi geldi. O tarihlerde yani 2002-2004 arasında Levent Ersöz Bursa'da jandarma komutanıydı."

YIKIM ENGELLENDİ
Çelik, Ersöz'ün yıkımın durdurulmasından kendisini sorumlu tuttuğunu belirterek, şöyle devam etti: "Yıkım engellendikten bir süre sonra İrfan Subaşı'nın beni öldürme kastıyla yaralamasını anlayamadım. Subaşı, İmar Bankası mağduru olduğu için, ses getirme amacıyla beni vurduğunu söyledi. Halbuki benim İmar Bankası ve mağdurlarıyla ilgili hiçbir beyanım yok. Ayrıca olay anında orada bir devlet bakanı da vardı. Bakan, milletvekilinden daha fazla ses getirecek bir hedef olmasına rağmen, eylemin bana karşı yapılması kafamdaki şüpheleri daha da artırdı." Kendisinin vuran Subaşı'nın polislikten atıldığını ve bazı Türk cumhuriyetlerinde değişik görevlerde çalıştığını da anlatan Bakan Çelik, "Ergenekon örgütündeki bazı kişilerin yurt dışında faaliyetleri olduğu iddianamede yer aldığından, beni yaralayan İrfan Subaşı'nın, Ergenekon örgütü ve Levent Ersöz'le ilgisinin olup olmadığının araştırılmasını, eğer delil elde edilirse gereğinin yapılmasını istiyorum. Bu kişilerden şikayetçiyim, cezalandırılmalarını istiyorum" dedi. Soruşturmanın, Faruk Çelik'in ifadesi yönünde sürdürüldüğü belirtildi.

MAHKÛM OLDU

Bursa 12'inci Asliye Ceza Mahkemesi, Bakan Çelik'i vuran İrfan Subaşı'ya 4 yıl 7 ay hapis cezası verdi. Subaşı mahkemedeki ifadesinde İmar Bankası'na para yatırdığını, mağdur olduğunu ve birkaç milletvekilinin 'Hazine bonoları ödenmesin' diye önerge vermesine çok kızdığı için ses getirmek amacıyla eylemi gerçekleştirdiğini iddia etti. İntihar etmeyi düşündüğünü de belirten Subaşı, "Olay günü Bülent Arınç'ın önünü kesip intihar edecektim. Arınç'ın kongre salonunda olduğunu öğrenince tabancayla içeri giremedim. O sırada Faruk Çelik geldi. Ben de bacağına iki el ateş ettim. Faruk Çelik'le hiçbir alıp veremediğim yok. Onu vurduğum için üzgünüm" dedi. Yargıtay 3'üncü Ceza Dairesi de Subaşı'ya verilen hapis cezasını onadı.

BİZE ULAŞIN