Emniyet Müdürü'ne tokat

Erzurum'da geçen yıl iki polisi bıçaklayan ve akli dengesi bozuk olduğu ileri sürülen genç adam cadde ortasında yaklaşık 100 polisin gözü önünde emniyet müdürüne tokat attı.

Yediği tokatla sarsılan Emniyet Müdürü olgunluğunu koruyarak, şahsa karşı müdahalede bulunmadı. Yenikapı Caddesi üzerinde meydana gelen olayda Erzurum Emniyet Müdürlüğü 155 Haber Merkezine; akli dengesi bozuk bir kişinin çevreden gelip geçen vatandaşlara rahatsızlık verdiği ihbarı yapıldı. Bunun üzerine olay yerine giden Önleyici Hizmetler Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekipler söz konusu şahsın kendileri tarafından bilinen ve sık sık ihbar edilen Burhanettin N.(36) isimli şahsın olduğunu merkeze bildirdiler. Burhanettin N.'nin geçen yıl da iki polisi bıçaklaması, zaman zaman saldırganlaşması, şahsın iri yarı ve aşırı kuvvetli oluşunun daha önceden bilinmesi üzerine merkez tarafından takviye ekipler gelinceye kadar müdahale edilmedi. Daha sonra çok sayıda polis ekibini gören Burhanettin N., saldırganlaşmaya başlarken kendisine sigara ve içerisine sakinleştirici katılan kola verilerek hastaneye götürülmesi için ikna çabaları başladı. Yaklaşık yarım saat oturduğu kaldırım üzerinden çevresindekilere tepki gösteren Burhanettin N., polisler tarafından uzun süre ikna edilmeye çalışıldı.

Çevredeki vatandaşların meraklı bakışları arasında tepkisini sürdüren Burhanettin N.'ye karşı polis herhangi bir güç kullanmadı. Çevik kuvvet ekiplerinin de bölgeye gelmesiyle birlikte aniden sinirlenen Burhanettin N., kola kutularını fırlatmaya başladı. Bu sırada yanına gelen Yakutiye İlçe Emniyet Müdürü Alpaslan Bilsen'e tokat atan Burhanettin N. saldırganlığını sürdürdü. Yediği tokat karşısında büyük bir şok geçiren Emniyet Müdürü Bilsen, olgunluğunu sürdürerek şahsa karşı herhangi bir müdahalede bulunmadı, polislerin de müdahale etmesini engelledi. Emniyet Müdürü'nün tavrı çevredeki vatandaşlar tarafından da takdirle karşılandı. Bir süre sonra içtiği kolanın etkisiyle kendisini kaybederek yere yığılan Burhanettin N., olay yerindeki ambulansla hastaneye götürüldü. Burhanettin N.'yi tanıyan çevre sakinleri, şahsın uzun süre İstanbul'da cezaevinde yattığını ve cezaevinde akli dengesini kaybettiğini belirttiler.

Burhanettin N.'nin normalde çok sakin bir insan olduğunu ancak bazen depresyona girdiğinde aşırı saldırgan olabildiğini söyleyen vatandaşlar, 2 metre boyu, iri yapısı ve aşırı kuvvetli biri olduğu için etkisiz hale getirmenin güç olduğunu kaydettiler.

BİZE ULAŞIN