İşte sanatçı açılımı

BAŞBAKAN Recep Tayip Erdoğan'ı arayarak "Kürt açılımının karşısında duranları iki cihanda lekeli kabul ediyoruz" diyen Sezen Aksu'nun Kürt açılımıyla ilgili sözlerine destek yağmuru devam ediyor. Aksu'nun ardından Türkiye'yi yurtta ve uluslararası alanda temsil eden diğer sanatçılar da yorumlarını dile getirdi. İşte o yorumlar:

BARIŞI DESTEKLERİM

FAHİR ATAKOĞLU (Piyanist ve besteci): "Ben barıştan yanayım. Bu yapılanlar ülkemize barış getirecekse, ölümlere son verecekse, tabii ki çok doğru bir şey. Barış için yapılıyor ve ölümlere son verilmesi lazım. Çünkü, ülkemize barış getirecek her şeyi desteklememiz lazım. Eğer ülkemizde analar, babalar çocuklarını kaybediyorsa buna son vermek hepimizin görevi. En azından son vermeye çalışmak. Destek vermek lazım. Bundan sonrası uzun bir yol ama olumlu bir yaklaşım olduğunu düşünüyorum."

SEN, BEN, O DEĞİL...
HAKAN AYSEV (Tenor): "Ben de Kürt açılımını destekliyorum. Bütün azınlıkları destekliyorum. Bütün azınlıklara karşı aynı tutum sergilenmesi gerekiyor. Bu topraklarda sen, ben, o değil, biz olmamız gerekiyor. Çünkü, yüzyıllardan beri birlikte yaşıyoruz. Mevcut özelliğimiz bu. Türkiye'yi seven bir ailenin çocuğuyum. Hiçbir zaman bu konularda sorun yaşamayan bir ailenin çocuğuyum."

DETAYLARI İSTİYORUZ

AYTEN GÖKÇER(Tiyatrocu): "Bir şey söylemeden önce açılımın detaylarını görmek isterim. Neler olacağını bilmek isterim. Ben, Rumelili olarak Kürt şarkılarıyla büyümüş bir insanım. Yapılanlar zaten bana aykırı geliyordu. Benim yaşadığım yerlerde hiç ayrım yoktu. Şimdi de 'Kürt açılımı'nın detaylarını öğrenip, öyle fikrimi açıklamak istiyorum."

İÇERİĞİNİ BİLMEK İSTİYORUZ
GÜLTEN AKIN (Yazar): Kürt açılımı elbette iyi bir gelişme ama bu açılımın içeriğini ve muhteviyatını tam olarak bilemiyoruz. Bunlar bilindiği zaman daha kolay daha rahat yorum yapabiliriz. Sezen Aksu çok düzgün bir insan çok akıllı bir insan. O mutlaka doğru söylüyordur.

SEZEN, GÜZEL BİR ŞEY YAPTI

ŞEBNEM İŞİGÜZEL (Yazar): Sezen Aksu güzel bir şey yaptı. Sanatçılar, ülkelerinin iyiliğini, mutluluğunu isteyen insanlardır. Aksi takdirde halklara yoksulluk ve mutsuzluk getiren otoriter rejimin temsilcileri olurlardı. Genç Türk delikanlılarını savaşa gönderirlerdi, bir halka anadilini konuşturmazlardı. Ama öyle değil. Sanatçılar, yazarlar, halkları için güzel şeyler isterler. Türkiye'nin utançlarıyla yüzleşmesi gerekir. Bu acı ilacı sanatçıların elinden içmek süreci kolaylaştırır. Sezen Aksu bu halkın elinden tutup Kürt halkının acılarıyla yüzleştirebilir. Yıllar yılı insanları teselli eden ses oldu Sezen Aksu. Halk, Sezen ablasına kulak verir, dinler, inanır.

İÇERİĞİNİ BEKLİYORUZ
İDİL BİRET (Piyanist): Henüz bu açılımın içeriğini bekliyoruz. Paketin içeriği tam olarak açıklanmadı. Oldukça derin bir konu, daha dikkatli incelemek gerekiyor.

GÜNDEME GELMESİ BİLE İYİ

DENİZ TÜRKALİ (Sinemacı): Sezen'i tüm kalbimle destekliyorum. Hem arkadaşım hem de sanatçı olarak bir kez daha göğsüm kabardı. Bu konunun bu kadar gündeme gelmesini bile çok olumlu bir gelişme olarak değerlendirmek gerek.

KAPSAMINI BİLMİYORUM

TUNCEL KURTİZ(Tiyatrocu): Bilmiyorum. Açılım açılım diyorlar ama Kürt açılımının kapsamını ben bilmiyorum. Ne anlama geldiğini anlamıyorum.

HERKES DESTEKLEMELİ

DERYA ALABORA (Oyuncu): Şahane bir şey, nasıl kötü bakılabilir ki. Hem Kürt açılımını hem de Sezen'in davranışını sonuna kadar destekliyorum. Ayrıca bütün herkesin de desteklemesi gerektiğini düşünüyorum.
80 YIL ÖNCE YAPILMALIYDI


ZEKİ DEMİRKUBUZ
(Yönetmen): Açılımı destekliyorum. 80 yıl önce yapılması gereken bir şeydi. Bu koşullarda bugün yapılıyor. Bir suçluluk duygusu ile hareket edilmemesi gerekiyor. Çok önceden yapılması gereken bir hareketti.

DEVLET YÜZLEŞİYOR

AHMET ÜMİT (Yazar): Destekliyorum, çünkü bu durum aslında devletin yıllardır görmediği bir şey. Yüzleşiyor olması olumlu. Sürecin kendisi çok olumlu. Ama bu sürecin yukarıdan aşağı olmaması daha iyi olurdu.Türkler, Kürtler, sendikaların talepleri ile ilerletilebilirdi. Böylece daha kalıcı olurdu. Ama bu da son derece olumlu.

BİZE ULAŞIN