Ramazan fırsatçısı dilencilere operasyon

Beyoğlu zabıta ekipleri, Ramazan ayı öncesinde yoğunlaşan dilencilere karşı Taksim ve çevresinde operasyon düzenledi. İl dışından küçük yaştaki çocukları kiralayarak İstanbul'a dilenmek için geldikleri belirlenen 6 kadın ve 4 çocuk ile bacakları diz altından kesik bir erkek yakalandı.

İstanbul'da her Ramazan ayı öncesinde mantar gibi çoğalan dilencileri önlemek için belediyeler çeşitli önlemler alıyor. İstanbul Beyoğlu İlçe Belediyesi Zabıta Ekipleri önceki gün, il dışından çocuk kiralayarak gelen dilencilerin bulunduğuna dair ihbar üzerine Taksim ve çevresinde şok baskınlar düzenlendi. İnsanların dini duygularını sömürmek için küçük çocuklarla birlikte dilenen dilenciler, zabıtaları karşılarında görünce şok oldu. Dilencilerin bir kısmı kaçmaya çalışırken, bir kısmı da siftah yapmadan yakalandığını söyleyerek ağlamaya başladı.

"SİFTAH YAPAMADIM" DİYE AĞLADI


Taksim İstiklal Caddesi, Gezi Parkı, Dolmabahçe Parkı, Sıraselviler Caddesi'nde 2 saat süren operasyonlar 4 çocukla dilenen 6 kadın ve bacakları diz altından kesik bir erkek dilenci yakalandı. Yapılan kimlik kontrolünde sadece bir tanesinin kimliğinin olduğu diğerlerinin ise Adana Kozan'dan geldikleri ve kimliklerinin bulunmadığı tespit edildi. Dilencilere yapılan üst aramasında 50 TL ile 100 TL arasında para çıktı. Kabahatlar Kanunu'na göre 69 TL para cezasına çarptırılan dilenciler, daha sonra Edirnekapı'daki Büyükşehir Belediyesi Dilenci Kampına gönderildi.

"DİNİ DUYGULARI İSTİSMAR EDİYORLAR"


Dilenci operasyonunu yöneten Beyoğlu Zabıta Amiri Mehmet Yalçın, dilenci sayısında Ramazan ayı ile birlikte gözle görülür bir artış olduğunu belirterek, "İnsanlarımız özellikle Ramazan ayında daha duyarlı oluyorlar. Adeta fakir fukaraya yardım etme yarışına giriyorlar. Fakat dilenciler vatandaşların dini duygularını istismar ediyorlar. Vatandaşların bu tür insanlara karşı daha dikkatli olmaları konusunda uyarıyoruz. Zabıta Müdürlüğü olarak bu tür insanlara göz açtırmayacağız" dedi.

BİZE ULAŞIN