Ateş edip serbest kaldı, katliam yaptı

Şeref Köksal, bir ay önce ayrılmak isteyen eşine ateş ettikten sonra serbest bırakıldı. Köksal, daha sonra Çaycuma'yı dehşete düşüren katliamda eşi ve ailesinden 5 kişiyi planlayarak tabanca ve tüfekle öldürdü

Zonguldak'ta kaçarak evlendiği karısının, 5 aylık oğlunu da alarak kendisini terk etmesi üzerine karı-koca arasında başlayan gerginlik katliamla sonuçlandı. Eve dönmeye ikna edemediği eşine bir ay önce ateş edip serbest kalan koca, bu kez dehşet saçtı. Yol üzerinde pusu kurduğu kayınpederi, kayınvalidesi ve iki baldızını araçta öldüren damat, daha sonra eve giderek eşi ve kayınbiraderini katletti. 6 kişiyi, tabanca ve pompalı tüfekle öldürdükten sonra çocuğunu alarak annesine teslim eden katliam zanlısı, hiç bir şey olmamış gibi gittiği köy kahvesinde çay içerken yakalandı.

KAÇARAK EVLENDİLER

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesine bağlı Çayır Köyü'nde yaşayan Şafak Köksal (22), 1.5 yıl önce, aynı köyden Ayşe Köroğlu ile kaçarak evlendi. İlk dönemleri güzel geçen evliğin ardından çiftin arası, dayak nedeniyle bozuldu. Çiftin 5 ay önce dünyaya gelen oğulları Doğu da ikilinin yaşadığı sorunları gideremedi. Genç kadın, oğlunu da alarak 1.5 ay önce babaevine dönüp boşanma davası açtı. Şafak Köksal, sık sık kayınpederinin evine giderek oğlunu gördü ve eşini dönmesi için ikna etmeye çalıştı. Son olarak çift, bir ay önce tekrar tartışınca, çocuğunun kendisine gösterilmediğini öne süren Şafak Köksal eşine ateş etti. Genç kadın şans eseri yara almadı. Gözaltına alınan Köksal, Cumhuriyet Savcısı'nın talimatıyla serbest bırakıldı. Soruşturma ise devam ediyordu. Bir kaç gün önce yine kayınpederinin evine giderek oğlunu görmek isteyen ancak bunu başaramayan Şafak Köksal, eşi ve ailesini öldüreceği katliamın planını yaptı. Korkunç planı dün akşam uygulamaya koyan Köksal, köye 5 km mesafedeki kendilerine ait kömür ocaklarında çalışan Köroğlu ailesinin geçiş güzergahına ağaç ve taşlar koyarak çalılıklara gizlendi. Akşam saatlerinde evlerine dönmek isteyen aile, yoldaki engelleri kaldırmak için durduğunda Şafak Köksal bir elinde pompalı bir elinde tabanca ile ailenin üzerine kurşun yağdırdı. Katil damat, kayınpederi Hüseyin Köroğlu (49) kayınvalidesi Havva Köroğlu (45), baldızları Zülfiye (24) ile İlknur Köroğlu'nu (23) öldürdü.

KAPI KİLİDİNİ KURŞUNLA

Arkasında 4 ceset bırakan Şafak Köksal olay yerinden doğruca kayınpederinin evine gitti. Kilitli kapıyı camı kırarak açan koca, eşi ve kayınbiraderinin saklandığı odaya yöneldi. Odanın kilitli kapısını ateş edip kilidi parçalayarak açan Köksal, çığlıklar atan eşi ve kayınbiraderi Aydın Köroğlu'na (20) kurşun yağdırdı. İkisini de öldüren Şafak Köksal her şeyden habersiz yan odada uyuyan 5 aylık oğlunu da alarak kan gölüne dönen evden ayrıldı. Oğlunu annesinin evine götürüp ona teslim ettikten sonra köy kahvesine gitti.

KAHVEDE TESLİM OLDU

Soğukkanlı bir biçimde kendisine çay söyleyen Köksal, jandarmayı arayarak katliam yaptığını söyledi. Verdiği bilgiler doğrultusunda eve ve pusu kurulan noktaya giden ekipler, 6 cesetle karşılaştı. Köroğlu ailesinin yakınları ve komşuları da sinir krizi geçirdi. Altı ferdini kaybeden Köroğlu ailesinden bir tek Ali Köroğlu sağ kaldı. 26 yaşındaki Ali Köroğlu'nun TTK kömür ocağında işçi olarak çalıştığı, katliam sırasında işte olduğu, kara haberi de işyerinde aldığı öğrenildi. Köksal'ın, eşi Ayşe Köksal'ı hamileyken bile dövdüğü öne sürüldü. Köroğlu ailesinin yakınları, dünürlerinin kızlarını kabullenmediğini öne sürerek, "Zanlının ailesi, 'karın kısa kollu kıyafetle geziyor' diye sürekli damadı doldurdu. Hamileyken bile Ayşe'yi vücudunda morluklar oluşturacak kadar dövdüğünü biliyoruz. En son yaklaşık 1 ay önce tekrar eşini dövmüş. Bunun üzerine aile, durumu jandarmaya bildirdi. Ayşe 'kocam beni öldürecek' diye suç duyurusunda bulundu. Ancak, damadın telefonla 'Senin aileni şöyle öldüreceğim, böyle öldüreceğim' gibi tehditleri devam etti. Bunların evinde 3- 4 silah var. Niye suç duyurusunda bulunduktan sonra bu silahlar alınmadı'' dediler.

'PSİKOLOJİSİ BOZULDU'
Çiftin yakınları da Şafak Köksal'ın oğluna çok düşkün olduğunu, askerliğini komando olarak Hakkari Yüksekova'da yaptığını, bu nedenle de oğluna "Doğu" adını verdiklerini söylediler. Köksal'ın, oğlunun kendisine gösterilmediği iddiasıyla yakınlarına dert yandığı ve bu nedenle bunalıma girdiği öne sürüldü. 6 kişinin cenazeleri dün Çayır köyünde yan yana açılan mezarlara defnedildi. Şafak Köksal ve cinayette kendisine yardımcı olduğu iddia edilen kardeşi İsmail Köksal ise çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı. Oğullarıyla birlikte gözaltına alınan ancak savcılık tarafından salıverilen baba İsmail Köksal ise oğlunun psikolojisinin Hakkari'de askerlik yaptığı dönemde bozulduğunu söyledi. Baba Köksal, "Oğum çok büyük yanlış yaptı. Onlar oğlumu öldürseydi bu kadar üzülmezdim. Giden 6 can ver" dedi.

BİZE ULAŞIN