Danıştay saldırısının silahları İzmir'den

Kanlı Danıştay Saldırısı'nın, İzmir'de planlandığı ortaya çıktı. İzmir emniyetinin baskından üç ay önce Özel Harekatçı İbrahim Şahin ile Muzaffer Tekin'i, teknik takibe aldığı öğrenildi. Saldırı planı, Ergenekon İddianamesi'nin 141. klasöründe yer alan 'Hasan Akkoca' isimli kişinin 28 Nisan 2008'de gönderdiği bir ihbar mektubuyla gün yüzüne çıktı.

Şahin ve Tekin'in, saldırı öncesi silahın temin edilmesine katkı sağlayan İzmir'de emniyet amiri olarak görev yapan "Engin" kod adlı kişinin, M.E.E. olduğu ve bazı askerlerle gizlice görüştüğü, bu görüşmede saldırıda kullanılmak üzere Glock marka silah arandığı, silahın İzmir-Mardin arasında silah kaçakçılığı yapan Şemşettin Bulut isimli sahış tarafından, 21 Şubat 2006 tarihinde temin edildiği öğrenildi. 24 Şubat tarihinde Tekin ve İbrahim Şahin'in oğlu Ömer Şahin'in, İstanbul Kadıköy'de buluştuğu, bir gün sonra Tekin'in, karayolu ile İzmir'e geldiği ve burada emniyet amiri M.E.E. ile tekrar görüştüğü, gece Şahin'le toplantı yaptığı ve 26 Şubat 2006 tarihinde İstanbul'a geri döndüğü ileri sürüldü.

İhbar mektubunda, Tekin'in daha sonra İzmir'e gelerek İbrahim Şahin'in Karşıyaka'daki evinde kaldığı ve 25 Şubat 2006'da Bornova İlçe Jandarma Komutanlığı'nda asker ve polislerle bir toplantı yaptığı belirtildi. 17 Mayıs 2006 tarihinde gerçekleşen Danıştay saldırısında tetikçi Alparslan Arslan'ın tutuklanması, Danıştay 2. Daire üyesi Mustafa Yücel Özbilgin'in öldürülmesinden sonra Muzaffer Tekin'in, televizyon ekranlarında boy göstermesi üzerine olayın boyutlarını fark ettiğini anlatan ihbarcı Hasan Akkoca, konuyu hemen Ergenekon savcılarına ilettiğini söyledi.

Bu gelişmeler üzerine İzmir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 23 kişiyi teknik takibe aldı. 2006 yılında suç örgütüne yönelik başlatılan 'Yelpaze' ile 'Okaliptüs' isimli operasyonlar sonucunda Şahin'in oğlu ve Fatma Cengiz, yeterli delil bulunamadığından operasyon dışında tutuldu. Ancak gizli yapılanmaya yönelik operasyon sürdürüldü. 9 Ocak 2009 tarihine kadarki çalışmalar sonucunda hazırlanan raporda çarpıcı bilgilere ulaşıldı. İbrahim Şahin'in bu süre zarfında Oktay Yıldırım, Serhan Bolluk, Levent Temiz, Kemal Kerinçsiz, Sinan Aygün ve Zekeriya Öztürk gibi Ergenekon soruşturmasından yargılananlarla sürekli görüştüğü tespit edildi. Raporun Danıştay saldırısı kısmında ise Şahin ve Tekin'in ilişkileri anlatıldı.

Raporda silah kaçakcısı Emre B.'nin evinde yapılan aramada bir adet Glock marka boş şarjör ele geçirildiği bilgisine yer verildi. Danıştay saldırısını gerçekleştiren Alparslan Arslan'ın da üzerinden, saldırı sonrası bir adet Glock marka silah ve yedek şarjör bulunduğu, araçta yapılan aramada ise ikinci Glock marka silahın yedek şarjörünün olmadığı tespit edildi.

İzmir'de görevli emniyet amiri M.E.E, hakkındaki iddialar üzerine gözaltına alınmıştı. İstanbul'a götürülerek Ergenekon savcıları tarafından sorgulanan M.E.E. hakkında kovuşturmaya yer olmadığı gerekçesi ile 'takipsizlik' kararı ancak Ergenekon soruşturması nedeniyle açığa alındı.

BİZE ULAŞIN