8. Köprü bile İstanbul'a çözüm olmaz

www.sabah.com.tr gündemdeki konuları, kendi alanında başarılı ve saygın isimlerle ele alıyor...

TV ekranlarında gördüğünüz, magazin basınında takip ettiğiniz kişilerin ağzından hep magazinle ilgili cümleler duymaya alıştınız. Ancak çok sevdiğiniz, beğeniyle takip ettiğiniz bu isimler gündemdeki olaylar hakkında ne düşünüyor? Ekonomiden spora, sağlıktan siyasete, magazine, dünya gündemine kadar birçok konuda onlara sorular yönelttik, yanıtlar aldık. İlk konuğumuz başarılı tiyatrocu ve televizyon dizisi oyuncusu Emre Kınay.

"ÖNCE EKONOMİK SORUN…"

Soru: Sezen Aksu, Kürt açılımı konusunda Başbakan'ı arayarak tam destek verdi. Hülya Avşar ise "açılımın içeriğini kimse bilmediği için" çekimser kaldığını söyledi. Sizce hangi tarafın yaklaşımı daha sağlıklı?

Emre Kınay: Henüz açıklanmamış bir açılımı tartışmamız çok anlamsız geliyor bana. Henüz içeriğinin bile ne olduğunu bilmediğimiz paketle ilgili maddeler açıklandıkça katılıp katılmayacağımıza karar vermeliyiz. Ben şimdilerde bu açılımın ne olduğunu algılamakla meşgulüm. Ama ben bu açılımla ilgili yapılan haberlerin ve yapılan kargaşanın gündem değiştirmeye yönelik olduğunu düşünüyorum. Çünkü Türkiye'nin her şeyden önce çözülmesi gereken bir ekonomik sorunu var. Çok ciddi bir kriz sözkonusu. Ama bazıları bunu görmezlikten gelip suni gündemler yaratıyor. Bana lütfen açılımdan önce eylül ayında beklendiği söylenen krizle ilgili bir açıklama yapsınlar. İşadamları bile altı aya kadar yatırım yapmamaktan bahsediyor."AİLE İÇİ ŞİDDETİ EĞİTİM BİTİRİR"

Soru: İstatistiklere göre Türkiye'de son altı ayda yaklaşık 50 kadın aile içi şiddetin kurbanı oldu. Bu ölümleri önleyebilmek için daha fazla ne yapılabilir?

Emre Kınay: Ülkede okur yazar oranını artırmazsak cehalete mahkum kalırız. Devletin sabit bir kültür politikası izlemesi gerekir. Cahillikten ancak bu şekilde kurtulabiliriz. Okur-yazardan kastım, eline kalem alıp yazı yazmak değil. Bir ülkede gazete okuyan, internetten takip eden, kitap okuma oranı fazlalaşan bir yerde bu tarz olaylar yaşanmaz. Bu tarz olayları ancak yeni anayasalar oluşturarak kaldırabiliriz. Suç ve cezayı ortadan kaldırmak için eğitimsel ve kültürel politikaların uygulaması lazım. Ama maalesef bizde bu yok. Hala töre cinayetlerine bir çözüm bulunamadı.

"İSTANBUL'UN ÇÖZÜMÜ DENİZ YOLLARI"

Soru: Üçüncü köprünün yeri hakkında ne diyorsunuz? Sizce İstanbul'un trafiğini gerçekten rahatlatır mı?

Emre Kınay: Trafik rahatlasın diye tıkalı olan yolların şeritlerini çalarak metrobüs yaparsanız bu İstanbul'a, bırakın üçüncü köprü sekizincisini bile yapsanız faydası olmaz. Bence İstanbul trafiğine en büyük çözüm deniz yollarını daha da aktif hale getirmek. Öncelikle özelleştirip insanları deniz yollarına çekmek gerekiyor. Çünkü İstanbul'da birçok yol neticede yine çevre yoluna bağlanıyor. Geçen gün gördüm yine her şeyi delik deşik etmişler, seçim politikası yüzünden insanlara eziyet ediyorlar. Bir yılı bile doldurmamış yolları yeniden asfaltlıyorlar.

"POP'UN KRALI KENAN"

Soru: Konserlerin doluluğuna bakılınca sıkı bir yarış yaşanıyor pop müziğin erkek yıldızları arasında. Size göre Türk pop müziğinin kralı kim?

Emre Kınay: Bu konuda tartışmasız en büyük isim Kenan Doğulu. Sahne sempatisi, becerisi insanları eğlendirme şekli ve şarkıları nedeniyle ben Kenan diyorum. Eğer kadın kim derseniz oda Sezen Aksu'yu tek geçerim.

"AJDA DEYİNCE ZAMAN DURUYOR"

Soru: Tüp bebek yöntemiyle 8 bebek dünyaya getiren ABD'li kadınlar çok tartışıldı. Sizce aynı anda bu kadar çok bebek sahibi olmak doğru mu? Her birine maddi ve manevi açıdan iyi bakabilmek için hangisi daha sağlıklı?

Emre Kınay: Bence her iki şekilde de sağlıklı bir yöntem değil. Bence öncelikle herşey doğal yollardan olmalı. İnsanlar Amerika'nın inanılmaz eğitimli insanlarla donatılmış bir yer olduğunu düşünüyor. Ancak onlar da en az bizim kadar eğitimsizler. Hala elektrik olmayan köyleri var. Üstelik bizden daha muhafazakar bir toplum olduklarını düşünüyorum.

Soru: Sezen Aksu, konser performansı ve fit vücudu için Ajda Pekkan'ı uzaylıya benzetti. Sizce de haklı mı?

Emre Kınay: Uzaylı benzetmesine katılıyorum çünkü hakikaten de yıllar geçtikçe enerjisinden hiçbir şey kaybetmeyen, çok yetenekli, oldukça başarılı ve zeki bir kadın. Ajda Pekkan deyince zaman duruyor. Kaç kişi için böyle şeyler düşünürsünüz ki...

BİZE ULAŞIN