'Yücel Ağabey bir dönüşüm, değişimdi'

Yönetmen Çakmaklı'nın cenazesine katılan Erdoğan, "Başbakan değil, vatandaş olarak konuşuyorum" diyerek Çakmaklı'yla tanıştığı günleri anlattı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, cenazesine katıldığı yönetmen Yücel Çakmaklı için "Sinemamızda millilik varsa, Yücel ağabey ile başladı. O bir dönüşüm, değişimdi" yorumunu yaptı. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi'nde ''enfeksiyona bağlı septik şok'' nedeniyle hayatını kaybeden ünlü yönetmen Çakmaklı'nın cenaze törenine, Başbakan Erdoğan, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Yurt Partisi Genel Başkanı Sadettin Tantan ile çok sayıda sanatçı katıldı. "Protokol konuşması yapmayacağım. Vatandaş Tayyip Erdoğan olarak konuşacağım" diyen Erdoğan, Çakmaklı'dan konuşması boyunca Yücel ağabey olarak bahsetti. Çakmaklı ile Milli Türk Talebe Birliği'nde sinema kulübünün kuruluş yıllarında tanıştığını belirten Erdoğan, özetle şunları söyledi:

'BİZİM DE SÖYLEYECEKLERİMİZ VAR' "
Millilik varsa sinemamızda bu Yücel Ağabey ile başladı. O bir dönüşüm, değişimdi. İlk filmi 'Birleşen Yollar'la gerçekten yollarımız bütünleşti. 70'li yılların başında ilk eseri olarak sinema dünyamızda o film, Anadolu insanını adeta birleştirdi, bütünleştirdi. Çok farklı bir çıkıştı o. Ardından birçok belgeseller, diziler çıktı. 70'li yılların başındaki o çıkış sinema dünyasında adeta 'Bizim de söyleyeceklerimiz var' demiştir. Bunları unutmak mümkün değil. Belediye başkanlığım dönemimde müşterek çalışmalar yaptık." Erdoğan, birlikte saf tuttuğu Çakmaklı'nın oğlu Bahadır Çakmaklı, adını taşıyan torunu Yücel Çakmaklı ile eşi Filiz Çakmaklı'ya baş sağlığı diledi. Erdoğan, Çakmaklı'nın tabutunu Numan Kurtulmuş ile birlikte omuzladı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de cenazesine çelenk gönderdiği Çakmaklı, Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi.

BİZE ULAŞIN