Gelin teslim olun

Dağdaki militanlara çağrı yapan Org. Başbuğ, temmuzda teslim olan 14 teröristin 10'unun serbest bırakıldığını belirtirken, Erdoğan 'korkmayın' dedi

Başbakan Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, dağdaki teröristlere ortak çağrı yaparak "Gelin teslim olun" mesajı gönderdi. Başbuğ, temmuz ayında teslim olan 14 teröristin 10'unun mahkemeler tarafından serbest bırakıldığını belirterek, "Biz diyoruz ki gelin teslim olun, Türk adaletine güvenin" dedi. Erdoğan da sürecin "endişe verici" gösterilmesinin yanlış olduğunu, etkin pişmanlıktan dağdakilerin haberdar olması için "gayret ettiklerini" söyledi ve "Korkulacak bir şey yok" vurgusu yaptı. Org. İlker Başbuğ, dün Deniz Kuvvetleri'ndeki devir teslim töreninden sonra verilen resepsiyonda salondan ayrılmakta olan Erdoğan'ı koluna girerek gazetecilerin yanına getirdi ve "Bir şeyler söylemek istiyorum" dedi. Teslim olan teröristlerle ilgili bilgi veren Başbuğ, şöyle konuştu: "Gelirken son raporlara baktım. Temmuz ayında 14 terörist teslim olmuş, 10'u mahkemeler tarafından serbest bırakılmış. 2'si tutuksuz yargılanmak üzere serbest kalmış, 2'si tutuklanmış. Biz diyoruz ki gelin teslim olun, Türk adaletine güvenin."

BIRAKILABİLİYOR

Erdoğan da "Bazılarının bu süreci endişe verici şekilde göstermeleri yanlış. Demek ki korkulacak bir şey yok. Bu konuda hassasiyet göstermek lazım. Teslim olanlar bırakılır mı bırakılmaz mı deniyor. Demek ki bırakılıyormuş" değerlendirmesini yaptı. Erdoğan dağdakilerin etkin pişmanlıktan haberi olmadığını söyleyen gazetecilere de "Var, var. Haberleri olmasına gayret ediyoruz" dedi.

BİZE ULAŞIN