Pakette neler var?

SABAH'IN ulaştığı bilgilere göre, henüz proje aşamasında olan "Demokratik Açılım Paketi" nin saptanan önemli maddeleri şunlar:
MAHMUR Kampı boşaltılacak. Köyüne dönmek isteyenlere yardımcı olunacak. Dönmek istemeyenler için ise Diyarbakır, Mardin, Kızıltepe, Nusaybin, Batman, Siirt ve Ağrı gibi, ekonomik şartları Hakkâri ve Şırnak gibi illere nazaran daha iyi olan yerleşim birimlerinde yer gösterilecek. Bu yerler seçilirken özellikle polis bölgesi ve düzlük alanlar olmasına özen gösterilecek.
PKK
militanları, boşaltılan Mahmur Kampı'na getirilecek. Buraya isterlerse silahlı olarak gelmelerine izin verilecek olan militanların kamp güvenliğini, Birleşmiş Milletler sağlayacak.
MİLİTANLARA, altı ay ile üç yıl arasında gerek mesleki, gerekse de adaptasyon süreci için eğitim verilecek. Kamptaki eğitim çalışmaları, Birleşmiş Milletler gözetiminde, Türkiye ve Irak yönetimi tarafından verilecek.
PKK'NIN üst yönetimi yurtdışına gönderilecek. Özellikle İsveç ve Norveç öne çıkan ülkeler arasında. Siyasete girmek dahil, Avrupa'da serbest hareket etmelerine izin verilecek.
MAHMUR'DAN Kuzey Irak tarafına gitmek isteyenler teşvik edilecek. Bu kişiler petrol boru hattında koruma olarak işe alınacak.
MAHMUR'DAN ve sonradan gelecek PKK'lılar için Bölge Kalkınma Ajansları bünyesinde heyetler kurulacak ve ekonomik açıdan programlar geliştirilecek.
BELLİ bir yaşın üstündeki insanlar için Kürt dilekçe hakkı verilecek. Bunun için emniyet başta olmak üzere resmi dairelere Kürtçe bilen eleman alınacak.
ÖNCELİK Kürtçe'nin seçmeli ders olmasına izin verilecek.
MUHATAP olarak bölge halkı alınacak. Özellikle kadınlara ulaşılması için çaba harcanacak. Annelerin eğitimi ve çocuklar üzerindeki etkileri yoğunlaştırılacak.
ALEVİ açılımı Kürt illerinde Kürt açılımı ile paralel yürütülecek.
NEVRUZ, kültürel açılıma bağlı olarak 1 Mayıs gibi bayram olarak kabul edilecek.
ÇALIŞMALARDA Prof. Dr. Doğu Ergil tarafından Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ne (TOBB) yazılan Kürt Raporu dikkate alınacak.

BİZE ULAŞIN