Akıl raporu sevki aldı, olay çıkardı

"Beyinsel problemim var" diye duruşmada hâkimle tartışan sanık Arslan'ın bir önceki gün Akıl Hastanesi'ne sevk aldığı ortaya çıktı

Üç sanığın tahliye edildiği 1'inci Ergenekon Davasının 107. duruşmasında, bu davayla birleştirilen Danıştay ve Cumhuriyet gazetesine saldırınınsanığı Alparslan Arslan, eli cebinde girdiği duruşmada mahkemeye hakarete varan tavırlar sergiledi. "Beyinsel problemim var" diyen Arslan'ın bir önceki gün talebi doğrultusunda sevk edildiği hastaneden Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne sevk aldığı ortaya çıktı. İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki 107'nci duruşmaya sol elini pantolonunun kemerinden içeri sokup sağ elinin işaret parmağını sallayarak jandarmalar arasında gelen Alparslan Arslan, kısa süre sonra yerinden kalkıp dışarı çıktı. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Köksal Şengün, Arslan'ın salona getirilmesini istedi. Salona getirilen Arslan, Mahkeme Başkanı Şengün'ün sorularına laubali cevaplar verince, jandarma zoruyla yerine oturtuldu. Başkan Şengün'ün talimatıyla jandarmanın zorla oturttuğu Arslan'ın "Kes kafamı, at gitsin" dediği duyuldu. Arslan, salondan defalarca çıkmaya kalkıştı. Sık sık başını iki yana yatırıp gülümsemesi dikkat çekti. Arslan'ın, önceki gün ailesinin ve kendisinin talebi üzerine Silivri Devlet Hastanesi'ne sevk edildiği, muayenenin ardından Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne sevkine karar verildiği öğrenildi. Arslan'ın hastaneye gönderilmesi için Sağlık Kurulu kararı bekleniyor.

BAHÇELİ TANIK OLSUN
İP Genel Başkan Yardımcısı Ferit İlsever de devam eden ifadesinde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin tanık olarak dinlenmesini istedi. Tuncay Güney'in iddiasına göre, Bahçeli'nin Ergenekon örgütünün finansörü olduğunu öne süren İlsever, "Mahkemenizden bu durumun kendisine sorulmasını talep ediyorum'' dedi. İlsever, savcının İP'deki aramalarda çıkan 'Karargahevleri' belgesine ilişkin sorularına ise "Bu provokasyon belgesi. Bizim kitabımızda Türk ordusunun içinde örgütlenmek yazmaz" diye cevap verdi.

BARO AVUKAT ATADI
Öte yandan öğleden sonraki duruşmada, Danıştay saldırısı sanıkları Alparslan Arslan ile Osman Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu 6'sı tutuklu 9 sanığa, İstanbul Barosu tarafından avukat atandı. 24 Ağustos'taki duruşmada yasa gereği, avukatı olmayan sanıkların ifadesi alınamamıştı. Sanıklar pazartesi ifade verecek.

ÜÇ TAHLİYE
Birinci Ergenekon Davası'nın sanıkları Aydın Yüksek, Hayati Özcan ve Süleyman Esen duruşma sonunda tahliye edildi. Böylece 33 tutuklu sanığın yargılandığı davada tutuklu sayısı 30'a inmiş oldu. Mahkeme ayrıca Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 'Vatansever Kuvvetler Güçbirliği Derneği Davası'nın da bu dava ile birleştirilmesine karar verirken, İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 'Anafor Operasyonu Davası'nın birleştirilmesi talebini reddetti. '

ANADOLU' MUAF

3'üncü İddianamenin gizli tanığı 'Anadolu' olduğu iddia edilen ve can güvenliği olmadığı gerekçesiyle duruşmalardan muaf tutulmak için mahkemeye dilekçe veren Doç. Dr. Ümit Sayın'ın talebi ise süresiz olarak kabul edildi.

PSİKİYATRİ RAPORU
Alparslan Arslan'da, daha önce de Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Servisi'nin "Kendini olduğundan kötü gösterme eğilimi" saptadığı öğrenildi.

BİZE ULAŞIN