'Hepimiz kardeşiz. Kimse bunu bozmaya yeltenmesin'

Genelkurmay Başkanı Başbuğ, Afyon'dan kardeşlik mesajları verdi. Şehit ailelerine iftar yemeğinde ise 'pimi çekilmiş bomba' şehidinin babasını teselli etti

Baba Ocağı Afyon'da 30 şehit ailesine iftar yemeği veren Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Zafer Haftası'nda verdiği mesajları burada da yineledi. Afyon'un Kurtuluş Günü törenlerine katılan Başbuğ, "İşte Türk milleti bu. Kulplusu da, Edirnelisi de, Afyonlusu da bu milletin parçası. Edirne'den Hâkkari'ye kadar bütün insanımız bizim için aynı. Biz buyuz, fazla söze gerek yok. Hepimiz kardeşiz. Kimse bunu bozmaya yeltenmesin" dedi. İlk olarak, Kurtuluş Savaşı'nı sonlandıran Büyük Taarruz'un başladığı Çiğiltepe'deki şehitliği ziyaret eden Org. Başbuğ buradaki mezar taşlarından da mesaj çıkarılmasını istedi. Bitlis'ten, Siirt'ten, Muğla'dan gelen askerlerin burada şehit olduğunu hatırlatan Org. Başbuğ, "Omuz omuza yatıyorlar. İşte kardeşlik bu. İşte bu Türkiye" dedi. Org. Başbuğ, kuvvet komutanlarıyla birlikte 100 mezar taşına karanfil koydu.

BABAYI TESELLİ ETTİ
Çiğiltepe'deki törene katılan Diyarbakırlı 42 öğrenciye seslenen Başbuğ, "87 yıl önce Türk milleti, burada birlik ve bütünlük içinde muharebeler verdi. Bugünlerimizi onlara borçluyuz. Bunu sakın unutmayın. Bunları yerinde gördüğünüz için kendinizi çok ayrıcalıklı hissetmeniz lazım" dedi. İlk kez il dışına çıkan Diyarbakırlı çocuklar ise "Bizim orada kimisi 'Türküm', kimisi 'Kürdüm' diyor. Hepimiz kardeşiz. Terör istemiyoruz, barış istiyoruz" dediler. Org. Başbuğ, Valilikte de teröristlere "Teslim olun" çağrısı yaptı. Temmuz'da 12 teröristin teslim olduğunu hatırlatan Başbuğ, sayının gün geçtikçe arttığını, örgütün dağılma sürecinde olduğunu söyledi. Akşam şehit ailelerine iftar yemeği veren Başbuğ'un yan masasında, nöbette uyuduğu için komutanı tarafından pimi çekilmiş bombayla cezalandırıldığı sırada şehit olan Ali Osman Altın'ın babası Ali İhsan Altın vardı. Gecede hiç konuşmayan babayı Org. Başbuğ teselli etti. Diğer şehit yakınları ise demokratik açılımla ilgili tereddütlerini aktardı.

BİZE ULAŞIN