Aileler dağdan indirdi

2005'te askeri operasyonların durdurulması için Kandil'e canlı kalkan olmaya giden 527 kişiden 34'ünü aileleri ikna ederek geri getirdi. Dönenlerden sadece biri asker firarisi olduğu için tutuklandı, diğerleri serbest bırakıldı

Güneydoğu'daki askeri operasyonların durdurulması amacıyla 2005'te Kandil Dağı'na giderek canlı kalkan olan ve burada örgüte katılan 527 kişiden 34'ü geçen süreç içinde aileleri tarafından ikna edilerek, geri geldi. Teslim olan canlı kalkanlardan sadece 1'i askeri firari suçundan arandığı için tutuklanırken, diğerleri serbest bırakıldı. Öğrenci olanlar ise öğrenimlerine kaldıkları yerden devam etti.

KİMLİKLERİ SAPTANDI

2005'deki canlı kalkan olayları sonrası Jandarma Genel Komutanlığı'nın talimatıyla İl Jandarma Komutanlıkları bünyesinde faaliyet yürüten Psikolojik Harekat Danışmanlık bürosu ile Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi yetkilileri, PKK'ya katılan 527 kişinin kimlik bilgilerini topladı. Daha sonra bu kişilerin memleketleri ve ailelerine ulaşıldı. Ailelere öncelikle silahlı eylemlere katılmayan, güvenlik güçleriyle çatışmaya girmemiş, Türkiye sınırları içinde herhangi bir faaliyeti olmamış kişilerin kendiliğinden kaçarak teslim olmaları halinde, örgütü çökertebilecek bilgi ve belge şartı aranmaksızın serbest bırakıldıkları anlatıldı. Bunun Türk Ceza Kanunu'nun 221. maddesini düzenleyen etkin pişmanlık hükmü ile de sabit olduğu, PKK'lıların anne, baba ve kardeşlerine anlatıldı. Öğrenci olanların teslim olmaları halinde ise öğrenimlerine kaldıkları yerden devam edebilecekleri güvencesi verilerek destek istendi. Öncelikle ikna edilen aile bireyleri daha sonra jandarma ve emniyet görevlileriyle birlikte koordineli bir çalışmayla dağdaki çocuklarına ulaştılar. İkna çabalarının sonuç vermesi üzerine canlı kalkan diye dağa giden gençlerden 34'ü çeşitli tarihlerde buldukları ilk fırsatta PKK'nın Kuzey Irak'taki kamplarından kaçarak en yakın güvenlik birimlerine teslim oldular. Habur Sınır Kapısı üzerinden Silopi'ye getirilen ve buradaki Verimli Jandarma Karakol Komutanlığı'nda sorgulanan canlı kalkanlar alınan ifadelerinin ardından Özel yetkili Cumhuriyet Başsavcılıklarına sevk edildiler. Suça bulaşmadıkları tespit edilen canlı kalkanlardan 33'ü serbest bırakıldı, 1'i ise PKK'ya katıldığı dönemde askerden firar ettiği için tutuklandı. Serbest kalan 33 kişiden lise ve üniversitede öğrenci oldukları tespit edilen 17'si ceza almadıkları ve sicilleri temiz kaldığı için öğrenimlerine kaldıkları yerden devam ettiler.

BİZE ULAŞIN