Sansürün bir numarası Doğan Grubu

Köşe yazarlarına kimin daha çok müdahalede bulunduğu tartışmalarına katılan yazar Görmüş, "Bu işin bir numarası Hürriyet gazetesidir" dedi

Köşe yazarlarının "özgürlük sınırları"na ilişkin tartışmalar, hangi medya grubunun ya da hangi gazetelerin köşe yazarlarına daha çok müdahalede bulunduğu sorusunu akla getirdi. Medya analizleriyle tanınan Taraf gazetesi yazarı Alper Görmüş'e bu soruyu yönelttik. Görmüş, "Bu işin bir numarası Hürriyet Gazetesi'dir" cevabını verdi. Yazılarda cinsiyet ve ırk ayrımcılığı yapılıyorsa genel yayın yönetmeninin müdahalede bulunabileceğini anlatan Görmüş, "Bu iş esas olarak büyük gazetelerde görülüyor. Eğer manipülasyon gibi gazetecilik günahlarını da katarsak, bunca yıllık deneyimlerime dayanarak söylüyorum, bu işin bir numarası Hürriyet Gazetesi'dir. Esas Hürriyet Gazetesi'nde Yılmaz Özdil'in 25 Ağustos'ta yazdığı 'Kırmızı Plaka' yazısına müdahale edilmeliydi. Çünkü o yazıda Özdil, kendisi gibi düşünmeyen insanlara benim ağza alamayacağım bir küfürle cevap veriyor. Eğer Ertuğrul Özkök o yazıyı okuyup izin verdiyse bu olacak bir şey değil" dedi.

MİLLİYET TEK TEK AYIKLAMIŞTI

Görmüş, dün Taraf Gazetesi'ndeki "Medya İronik" köşesinde de, Türk basınındaki en büyük yazar sansürünün 2001 yılında Milliyet gazetesinde Mehmet Yılmaz tarafından yapıldığını yazmıştı. Görmüş, yazarların İçişleri Bakanı Sadettin Tantan ve ANAP yönetimi aleyhindeki satırlarının 'tek tek ayıklandığını' kaydetmişti.

BİZE ULAŞIN