30 Ağustos mesajları

TBMM Başkanı Şahin:
Türk milleti tarih boyunca bağımsızlığından ve özgürlüğünden asla taviz vermedi. Milletimizin bağımsızlığı uğruna kazanılan büyük zaferlerden ilham alarak, demokrasimizi güçlendirmek, özgürlüklerimizi geliştirmek ve ülkemizi çağdaş uygarlıklar düzeyine ulaştırmak hepimizin ortak sorumluluğudur. Cumhuriyetimizin kuruluş ideallerini gerçekleştirmek ve ülkemizi geleceğe taşımak için ihtiyaç duyduğumuz gücün kaynağı, kurtuluş mücadelemizi zafere taşıyan birlik ve beraberlik ruhudur. Milletimizin ortak değerleri, Cumhuriyetimizin nitelik ve hedefleri etrafında kenetlenerek aşamayacağımız engel, çözemeyeceğimiz sorun yoktur.

Başbakan Erdoğan:
Sayıca kat kat üstün bir ordu karşısında kazanılan Başkomutanlık Meydan Muharebesi milletimizin birlik ve beraberliğinden, hürriyet ve istiklalinden asla vazgeçmeyeceğini bir kere daha bütün dünyaya göstermiştir. Milletimizin ortaya koyduğu bu yüce ruh ve şuur, inanıyorum ki her zaman canlı kalacak, yolumuzu aydınlatmaya devam edecektir. Bizler de imkansızlıklar içerisinde büyük fedakarlıklarla kazanılan bu zaferin verdiği güç ve cesaretle, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Cumhuriyetimizi koruyarak, Türkiye'yi muasır medeniyetler seviyesinin ötesine taşıma hedefimizi mutlaka gerçekleştireceğiz. Ne mutlu bizlere ki bugün bu hedefimize her zamankinden daha yakınız.

CHP lideri Baykal:
Özgürlüğün, laik Cumhuriyet'in, demokrasi ve sosyal hukuk devletinin müjdecisi olan 30 Ağustos, ümmetten millete giden uzun ve sorunlarla dolu yolun inançla, kararlılıkla aşıldığı gündür. Geçmişte olduğu gibi günümüz koşullarında da herkes çok iyi bilmelidir ki biz bağımsızlığımızı, özgürlüğümüzü en güç koşullarda bile omuz omuza vererek kazandık. Sevr'i parçalayıp tarihin çöplüğüne attık. Herkes bu tarihi gerçeği göz önünde bulundursun ve kimse toprak bütünlüğümüzle, ulusal birliğimizle ve laik Cumhuriyetimizle oynamaya kalkmasın. Deniz Baykal, bugün itibariyle Türk Silahlı Kuvvetlerinin üst komuta kademesindeki yeni görevlerine başlayan 8 komutanı da kutladı.

BİZE ULAŞIN