30 Ağustos Zafer Bayramı coşkuyla kutlandı

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü dolayısıyla ilk tören, Anıtkabir'de düzenlendi.

Tören, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Atila Işık, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Aslan Güner, Genelkurmay İkinci Başkan Yardımcısı Orgeneral Bilgin Balanlı, Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanı Orgeneral Erdal Ceylanoğlu ve askeri erkanın Aslanlı Yol'dan yürüyüşüyle başladı.
Orgeneral Başbuğ, Atatürk'ün mozolesine üzerinde ''Türk Silahlı Kuvvetleri'' yazılı kırmızı ve beyaz karanfillerden oluşan çelenk bıraktı.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

Saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu.

Orgeneral Başbuğ ve törene katılanlar, Anıtkabir merdivenlerinde hatıra fotoğrafı çektirdi.
Daha sonra Misak-ı Milli kulesine geçen Orgeneral Başbuğ, Anıtkabir Özel Defteri'ne şunları yazdı:

''Ulusumuzun büyük önderi, ordularımızın ebedi Başkomutanı, eşsiz devlet adamı yüce Atatürk,
Üstün liderliğinizde Türk milleti ve ordusuyla gerçekleştirdiğiniz Büyük Taarruz ve 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 87. yıl dönümü nedeniyle huzurlarınızdayız.

Büyük Taarruz, Türkiye Cumhuriyeti'nin temelinin atıldığı, tarihe yön veren emsalsiz bir muharebedir. Bugün bağımsız bir devlet çatısı altında yaşayan herkes bu zafere ve O'nu kazanana çok şey borçludur. Kurduğun Türkiye Cumhuriyeti'nin temel nitelikleri, ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü ve Türk milletinin büyük Atatürk sevgisi sonsuza kadar yaşayacaktır.

Gücünü milletinden, ışığını sizden, cesaretini tarihten, kuvvetini damarlarındaki asil kandan alan Türk ordusu her zaman nöbette ve görevinin başındadır. Rahat uyu, ruhun şad olsun.''
Orgeneral Başbuğ daha sonra deftere yazdığı metni yüksek sesle okudu.


30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI COŞKUYLA KUTLANDI

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü yurt genelinde kutlandı.

Kayseri'deki kutlamalar, Cumhuriyet Meydanı'nda, Kayseri Valisi Mevlüt Bilici, Garnizon Komutanı Tümgeneral Özden Bayram Argüz ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki'nin Atatürk Anıtı'na çelenk koymasıyla başladı.

Tümgeneral Argüz'ün Orduevi'nde tebrikleri kabul etmesinin ardından Mustafa Kemal Paşa Bulvarı'ndaki törene geçildi.

Vali Bilici, törenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin özel bir coğrafyada bulunduğunu, bunun için ordunun bu koşullarda çok güçlü olması gerektiğini belirtti.

Tarih boyunca vatan topraklarına gözünü dikmiş devletler olduğunu ifade eden Bilici, ''Vatandaşıyla bir olmuş bir ordumuz var. Bunun sayesinde bağımsızlığımız sonsuza kadar devam edecek. Gazilerimizi ve şehitlerimizi saygıyla anıyoruz. Bu ülkeyi onlara borçluyuz'' dedi.

Tümgeneral Argüz de Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun temellerini atan en önemli olaylardan birinin kutlandığını söyledi.

Bugün de gelecekte de Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ülkenin ve devletin bölünmez bütünlüğünü ve milli beraberliğini korumak için her zaman görevinin başında olacağını bildiren Argüz, bundan kimsenin şüphe duymaması gerektiğini kaydetti.

BİTLİS

Bitlis'teki tören, Atatürk Anıtı'na çelenk konulması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan İl Jandarma Komutanlığında görevli Binbaşı Mustafa Gökgöz, şunları söyledi:

''Vatan ve toprak uğrunda ölmedikçe zafer kazanılamaz. Dünyadaki hiçbir millet ve ordu, Türk milleti ve ordusu kadar zafer ve sevinci bir arada yaşamamıştır. Bunda en önemli pay, Türk askerinin cesareti, mertliği, inancı, azmi, vatanı ve milleti uğruna canını vermeye hazır oluşundandır. Türk ordusu, Türkiye Cumhuriyeti'nin bölünmez bütünlüğüne, üniter devlet yapısına ve yüce Türk milletine 87 yıl önce canını nasıl seve seve verdiyse bugün de canını seve seve feda edeceğinden kimsenin kuşkusu olmasın.''
Törende, konuşmaların ardından, günün anlam ve önemini belirten şiirler okundu.
8 Ağustos Bitlis'in düşman işgalinden kurtuluş günü nedeniyle düzenlenen spor yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri verildi.

Törene, Bitlis Valisi Nurettin Yılmaz, Belediye Başkanı Fehmi Alaydın, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay İhsan Sarı, Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Doğru, Bitlis Emniyet Müdürü İbrahim Bıçakçı, Başsavcısı Oğuz Aydın ve diğer kurum amirleri katıldı.

MALATYA

Malatya'daki kutlamalar çerçevesinde Atatürk Caddesi'ndeki Atatürk Anıtı'nın önünde düzenlenen törene Malatya Valisi Ulvi Saran, Belediye Başkanı Ahmet Çakır, 2. Ordu Komutanlığı Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Hasan Fehmi Canan, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik, milletvekilleri, çeşitli kurum ve kuruluşların yöneticileri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Anıta çelenk konulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.
Buradaki törenin ardından Malatya Orduevi'ne geçildi. Orduevi'nde Tümgeneral Hasan Fehmi Canan, kutlamaları kabul etti.

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği törende konuşan 2. Ordu Komutanlığında görevli Binbaşı Murat Akbulut, şunları söyledi:

''19 Mayıs 1919'da Atatürk'ün Samsun'a çıkışıyla başlayan bağımsızlık mücadelesi, Türk milletinin varını yoğunu ortaya koyarak ordusuna verdiği destekle devam etmiş ve Sakarya Meydan Muharebesi ile düşmanın taarruz gücü kırılmıştır. Büyük Taarruz'un son safhası olan ve 30 Ağustos 1922'de zafere ulaşılan Başkomutanlık Meydan Muharebesi ise milli mücadele tarihimizde bağımsızlığın kazanılması ve Türkiye'nin Atatürk'ün önderliğinde çağdaşlaşmaya yönelmesinin dönüm noktasıdır.''

SAMSUN

Samsun'daki ilk tören, Anıt Park'ta Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasıyla başladı.

Daha sonra, Garnizon Komutanı Tümgeneral Ömer Bayraklı, subay gazinosunda tebrikleri kabul etti.
Sahil Yolu'nda devam edilen kutlamalarda geçit töreni ve liman alanında top atışı yapıldı.

Burada konuşan Piyade Yarbay Ahmet Güney, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı kutlamanın sevincini yaşadıklarını söyledi.

''Bu şanlı zafer hepimize kutlu olsun'' diyen Yarbay Güney, şöyle konuştu:

''Mustafa Kemal Atatürk'ün komutasında düşman ordularına son darbeyi vuran Başkomutanlık Meydan Muharebesi'nin 87. yıl dönümünü gururla kutluyoruz. 30 Ağustos Zaferi ve Türk Silahlı Kuvvetleri günü Türkün varoluşunun haykırışı ve bunu dünyaya kabul ettirmesinin önemli adımlarından biridir. Bu zafer insanlık tarihi boyunca hür ve bağımsız yaşamış bulunan, nice devletler ve imparatorluklar kuran devlet olmanın onuruna, ulus olmanın hassasiyetine, vatan sevgisine, kutsal değerlerin yüceliğine erişmiş büyük Türk ulusunun hürriyet ve bağımsızlık mücadelesinin ölmez anıtıdır.''

Törenlere, Vali Hasan Basri Güzeloğlu, AK Parti Samsun Milletvekili Birnur Şahinoğlu, Garnizon Komutanı Tümgeneral Ömer Bayraklı, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, çeşitli kuruluşların temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

GAZİANTEP

Gaziantep'teki kutlamalar, Demokrasi Meydanı'ndaki törenle başlandı.

Törende Atatürk Anıtı'na çelenk konuldu, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı eşliğinde göndere bayrak çekildi.

Demokrasi Meydanı'ndaki kutlamaların ardından Garnizon Komutanı 5. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Şendoğan Karakuş, Orduevi'nde kutlamaları kabul etti.

Kutlamalara İstasyon Meydanı'nda devam edildi. Vali Süleyman Kamçı, Tuğgeneral Şendoğan Karakuş ve Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey'in halkın bayramını kutladığı törende, Zafer Koşusu'nda dereceye girenlere ödülleri verildi.

Günün anlam ve önemiyle ilgili konuşma yapan Piyade Kurmay Yüzbaşı Kemal Aydoğmuş, milletin bağrından çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Türkiye Cumhuriyeti'ni korumak için nice 30 Ağustoslar yaratacak güçte ve kabiliyette olduğunu belirterek, bu konuda herhangi bir şüphesi olanların tarihe bakmalarının yeterli olduğunu kaydetti.

İstasyon Meydanı'ndaki kutlamalar geçit töreniyle sona erdi.

Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü kutlamaları kapsamında akşam da Demokrasi Meydanı'nda halk oyunu ve havai fişek gösterileri sunulacak. Garnizon Komutanı Tuğgeneral Şendoğan Karakuş resepsiyon verecek.

ELAZIĞ

Elazığ'da valiliğin önündeki Atatürk Anıtı'na Vali Muammer Erol, 8. Kolordu Komutanı Korgeneral Mustafa Korkut Özarslan, Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu ve siyasi parti temsilcileri çelenk koydu, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Hükümet Konağı'nın önündeki törende Türk Silahlı Kuvvetleri adına konuşan Tank Binbaşı Cengiz Oktay, 30 Ağustos 1922'de kahraman Türk ordusunun zaferler zincirine bir halka daha ekleyerek bağrından çıktığı yüce Türk ulusuna bağımsız yaşamanın yolunu açtığını söyledi.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin gelişen dünyanın takipçisi olarak hizmet şeref ve ilkesinden de hareketle son nefesine, kanının son damlasına kadar ülkesine ve yüce ulusuna hizmet etmeye ant içtiğini ifade eden Oktay, silahlı kuvvetlerin üstlendiği bu şerefli görevi canları pahasına da olsa başarıyla sürdürebilmek için izleyecekleri yolun Atatürk'ün fikir ve düşüncelerinin aydınlattığı ve manevi miras olarak bıraktığı bilim ve akıl yolu olduğunu kaydetti.

İSTANBUL

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü etkinlikleri kapsamında askeri bandolar konser verdi.

Taksim Meydanı'nda, 52. Zırhlı Piyade Tümen Komutanlığı Bandosu, Beyazıt Meydanı'nda ise Kuzey Deniz Saha Komutanlığı Bandosu tarafından verilen konserlerde, marşların yanı sıra sevilen şarkılar da çalındı.

Konserlere vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

BAŞBUĞ İLE KUVVET KOMUTANLARI TEBRİKLERİ KABUL ETTİ

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ile kuvvet komutanları, 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Günü dolayısıyla tebrikleri kabul etti.

Genelkurmay Başkanlığı Karargahı Şeref Salonunda düzenlenen tebrik töreninde, Orgeneral Başbuğ ve kuvvet komutanları, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla Genelkurmay Başkanlığı tarafından hazırlanan, ''Güçlü Ordu, Güçlü Türkiye'' sloganının yer aldığı afişin önünde kutlamaları kabul ettiler.

Orgeneral Başbuğ ile Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay konuklarla tokalaştı.

Orgeneral Başbuğ ve kuvvet komutanlarını; TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Danıştay Başkanı Mustafa Birden, Bakanlar Kurulu üyeleri, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, DSP Genel Başkanı Masum Türker, milletvekilleri, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt, HSYK Başkanvekili Kadir Özbek, Ankara Valisi Kemal Önal, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, orgeneraller, oramiraller, bürokratlar ve yabancı askeri ataşeler tebrik ettiler.
Törenin başlamasından önce Başbakan Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Baykal'ın bekleme salonunda bir süre sohbet ettikleri görüldü.

DONANMA KOMUTANLIĞI VE SAHİL GÜVENLİK KOMUTANLIĞINA BAĞLI UNSURLARIN İSTANBUL BOĞAZI'NDA RESMİ GEÇİT TÖRENİ BAŞLADI

Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü, İstanbul'da çeşitli törenlerle kutlanıyor.
Bu çerçevede, Donanma Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı unsurların İstanbul Boğazı'nda resmi geçit töreni başladı.

Tören, TCG Kemalreis Firkateyninde bulunan İstanbul Valisi Muammer Güler, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız, Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ve Donanma Komutanı Oramiral Murat Bilgel ile protokoldeki diğer ilgililer, TCG Oruçreis gemisinin geçişi sırasında 17 pare top atışı selamlamasıyla başladı.
Bu arada, 30 Ağustos törenlerinde, protokolün firkateyne alınarak resmi geçit yapılması ilk defa gerçekleştiriliyor.

30 AĞUSTOS'U ZİRVEDE KUTLADILAR

Bozdağ beldesinde biraraya gelen doğa sporcuları, 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü'nü 2519 metre yükseklikteki zirvede kutladı.

Doğa ve doğa sporu tutkunları, Dokuz Eylül Dağcılık ve Doğa Sporları Derneği (DEDAK) ile Gezenbilir Doğa Sporları Derneği organizasyonunda Ödemiş'in Bozdağ beldesinde bir arayageldi. İzmir'in yanı sıra Denizli, Aydın, Ankara ve İstanbul'dan faaliyete katılan yaklaşık 45 doğa sporcuları, Mermeroluk mevkisinde kamp kurdu.

Gezenbilir Doğa Sporları ve Gezi Kültürü Derneği yetkililerinden Murat Öz, AA muhabirine verdiği bilgide, hafta sonunu doğayla iç içe geçirmek amacıyla gerçekleştirdikleri faaliyet kapsamında, ilk gün Gölcük Yaylası'na doğa yürüyüşü düzenlediklerini bildirdi. Öz, Zafer Bayramı'nı İzmir'in en yüksek noktası olan Bozdağ zirvesinde kutlamayı planladıklarını belirtti.

Doğa sporcuları, DEDAK üyesi Mümtaz Saygı'nın rehberliğinde 2157 rakımlı Bozdağ zirvesine bu sabah Zafer Tırmanışı gerçekleştirdi.


BEŞİKTAŞ'TAKİ ATATÜRK CUMHURİYET DEMOKRASİ ANITI'NDA TÖREN DÜZENLENDİ

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü dolayısıyla Beşiktaş'taki Atatürk Cumhuriyet Demokrasi Anıtı'nda tören düzenlendi.

Tören, Beşiktaş Kaymakamı Sadettin Yücel, Deniz Müzesi Komutanı Deniz Kurmay Kıdemli Albay Ali Rıza Işipek, Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal, üniversiteler, siyasi partiler ve çeşitli sivil toplum örgütlerinin, Atatürk Cumhuriyet Demokrasi Anıtı'na çelenk koymasıyla başladı.

Beşiktaş'taki tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından sona erdi.

1. ORDU KOMUTANI ORGENERAL HASAN IĞSIZ, TEBRİKLERİ KABUL ETTİ

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü, İstanbul'da çeşitli törenlerle kutlanıyor.
Taksim Cumhuriyet Anıtı'ndaki törene katılanlar, daha sonra Harbiye Orduevi'ne geçti.

Buradaki programda, 1. Ordu Komutanı Hasan Iğsız, Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Nusret Taşdeler, Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu tebrikleri kabul etti.

İstanbul Valisi Muammer Güler, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve öteki ilgililerin katıldığı tören, basına kapalı olarak gerçekleştirildi.

İSTANBUL'DAKİ KUTLAMALAR, TAKSİM CUMHURİYET ANITI'NDAKİ TÖRENLE BAŞLADI

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü dolayısıyla Taksim Cumhuriyet Anıtı'nda tören düzenlendi.

Tören, İstanbul Valisi Muammer Güler, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, üniversiteler, siyasi partiler, yargı organları ve çeşitli sivil toplum örgütlerinin Taksim Cumhuriyet Anıtı'na çelenk koymalarıyla başladı.

1. Ordu Komutanı Orgeneral Iğsız, Anıt Şeref Defteri'ne şunları yazdı:

''Bugün yüce milletimizin ve onun ayrılmaz parçası olan Türk Silahlı Kuvvetlerimizin bir bütün olarak gerçekleştirdiği zaferin 87. yıl dönümü münasebetiyle minnet ve şükran duygularımızla huzurunuzdayız.
Türk Silahlı Kuvvetleri, geçmişte en zor şartlar altında yurdunu ve ulusun düşman istilasından kurtardığı gibi bugün de aynı azim ve kararlılıkla çağın gereklerine uygun donanımıyla Türkiye Cumhuriyeti'ni her türlü tehlikeye karşı korumak ve kollamak amacıyla görevinin başındadır. Türkiye Cumhuriyeti ve Türk ulusunun hizmetinde, Atatürkçü düşünce sistemini benimseyerek görev yapan Türk Silahlı Kuvvetleri olarak huzurunda saygıyla eğiliyor, şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi saygı ve hürmet anıyoruz''BİZE ULAŞIN