Barışa odaklanan her şey desteklenir

Denizli'de sanayicisinden öğrencisine, siyasetçisinden sokaktaki adamına kadar herkes demokratik ve barış yanlısı çözümü destekliyor. Tek şart ülke bütünlüğü...

İlk MOLA'yı neden Denizli'de aldın?" sorusunun yanıtı gayetle basit. Bodrum'dan yola çıkıp Muğla'yı geçince önüme ilk düşen kent Denizli de ondan. Dahası en çok göç alan illerimizin başında geliyor. Turizmde, tekstil endüstrisinde önder illerden biri. Gıda ve ulaşım açısından da hayli önemli. 1 milyona dayanmış nüfusuyla demokratik açılım konusunda da referans ve nabzı ille ki tutulması gereken bir kent. Evliya Çelebi Seyahatnamesi yazmadığımın farkındayım, öyleyse 'direkman' konuya gireyim. Bunca yüksek miktar paranın döndüğü, ekonominin cücük yörelerinden sayılan şehre gelmişsem, elbette ilk işim Sanayi ve Ticaret Odası Başkanlarıyla hasbihal. İşte "68 kuşağındanım. Denizler, Mahirler, Sinanlar hep arkadaşımdı" diyen Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci'yle beraberim. Bakın neler söylüyor açılıma ilişkin:

MASADA BULUŞMA
Bu mesele özellikle son 25 yılında artan bir karışıklıkla Türkiye'yi ve Cumhuriyetimizi rahatsız edecek yoğunluğa ulaştı. Bu iş ekonomiyi yakından ilgilendiriyor. On yıllardan beri milyarlarca dolar 'çözüm' için harcandı. Ancak Doğu ve Güneydoğu, Türkiye'nin hep harcama yapılan, üretime asla katkısı olmayan bölgesi olarak kaldı. Çözümün yeri elbette ki TBMM olmalı. Dolayısıyla iktidar ve muhalefet bu kadar önemli bir konuda kavga yerine çözüm için aynı masada buluşmalılar..

Genelkurmay Başkanı'nın konuşmasını nasıl değerlendirdiniz?
- Değişik bir konuşma değil. Anayasa hükümlerini basın bülteninde okudu.

AB STANDARTLARI
Sizler Doğu ve Güneydoğu'ya neden yatırım yapmadınız bugüne dek? Açılımdan sonra tavrınız değişir mi?

- Bugüne dek gitmedik, gidemedik. Ortam güvenli değildi. Sanayicinin, sermayenin aradığı güvendir. Gâvur da parasını bu yüzden getirmiyor bize. Kendi payıma ben oraya yatırım yaparım. Kısa sürede oralar imar olur, ihya olur, inşaat sektörü genişler. Biz Güneydoğu insanını burada tanıdık. Aslında gidip orada tanımak, tanışmak gerek.

Ticaret Odası Başkanı Necdet Özer'e görüşünü sordum.
- Projenin içeriğini henüz bilmediğimiz için bu konu ile ilgili görüşümüz de ileride daha netlik kazanacaktır.

Hiç mi söz yok söylenecek?
- Var elbette. Ülke bütünlüğünü göz önünde bulundurarak, bu ilkemizden asla taviz vermeden, atılan barış ve çözüm odaklı her türlü demokratikleşme girişimi, bugüne kadar tarafımızca desteklenmiş ve desteklenecektir. Çünkü karşılıklı tartışmaların ve kavga ortamının bir fayda sağladığı görülmemiştir. Ayrıca bireysel hak ve özgürlüklerin bu ülke topraklarında yaşayan nüfusun tamamı için Avrupa Birliği standartlarına yükseltilmesi gerekmektedir. Demokrasimizin kalitesinin artması ile ekonomimizin güçlenmesi de söz konusu olacaktır. Bu sebeple Denizli Ticaret Odası olarak ortak akılla girişilen, demokratikleşmeye giden her adımı desteklemekteyiz.
BİZE ULAŞIN