Davutoğlu'nun "baş döndürücü" yurt dışı programı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun yurt dışı ziyaretler programı, iyice hızlandı. Hafta sonunda Slovenya'yı ziyaret eden Davutoğlu, yarın Bağdat ve Şam'da yapacağı görüşmelerden sonra bir çalışma ziyareti için KKTC'ye gidecek. Davutoğlu, KKTC'nin ardından 1-3 tarihleri arasında Mısır'ı da ziyaret edecek.

Resmi bir ziyaret için Cumartesi günü Slovenya'ya giden Ahmet Davutoğlu, yoğun bir dış ziyaret programına başladı. Davutoğlu, Slovenya'nın ardından Irak'ın, teröristleri barındırmakla ve iade etmemekle suçladığı Suriye ile arasında patlak veren krizin gidirilmesi çabalarına katkı amacıyla yarın Bağdat ve Şam'da en üst düzeyde görüşmelerde bulunacak.

Bu çerçevede, Davutoğlu Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esat ve Irak Cumhurbaşkanı Nuri El Maliki ile de mevkidaşları ile biraraya gelecek.

Bunun ardından Davutoğlu, bir çalışma ziyareti için KKTC'ye gidecek. 31 Ağustos ile 1 Eylül tarinlerinde gerçekleşecek ziyaret sırasında Davutoğlu, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Başbakan Derviş Eroğlu ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün ile buluşacak.

Davutoğu'nun, Lefkoşe ziyaretinin Kıbrıs sorununun çözümü için kapsamlı müzakerelerin ikinci turunun başlayacağı 3 Eylül öncesi gerçekleşeceği, görüşmelerde müzakere sürecine ilişkin konuların değerlendirileceği ifade ediliyor.

Bu arada, Davutoğlu, 1-3 Eylül tarihleri arasında da Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Ebul Geyt'in konuğu olarak Mısır'ı da ziyaret edecek.

Mısır'ın başlıca rol oynadığı Ortadoğu sorununun ağırlıklı bir konuyu oluşturacağı, El Kahire'deki temasları sırasında Davutoğlu, Mısırlı mevkidaşıyla görüşmesinin yanısıra Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek tarafından kabul edilecek.

BİZE ULAŞIN