Diyarbakır'ın kesikbaş vahşetinden 'töre' çıktı

Boğazı kesilerek öldürülen Tuba'nın sevgilisiyle gezdiği için öldürüldüğü ortaya çıktı. Babası ve amcası hakkında müebbet istendi

  1. Haberler
  2. Gündem
Pazar 30.08.2009 ABONE OL
Diyarbakır'ın Hani ilçesine bağlı Kırım Köyü yakınlarındaki mermer ocağında 8 ay önce kafası kesilerek öldürülmüş bir genç kız cesedi bulunmuştu. Vahşi cinayetin ardından soruşturmayı yürüten ekipler kurbanın, ilçede yaşayan 19 yaşındaki Tuba Kılıç olduğunu belirledi. Otopsi raporuna göre genç kız, cesedinin bulunmasından yaklaşık 72 saat önce öldürülmüştü. Ekipler, uzun süren araştırmalarına rağmen katil yada katillere ait ipucu bulamadı. Ancak genç kızın en az iki gün kayıp olmasına rağmen ailesinden hiç kimsenin kayıp ihbarında bulanmaması kuşku yarattı. Bunun üzerine savcılık ailenin en büyük erkekleri baba M.K ve amca A.K'nin ceplerini teknik takibe aldı.

"TÖRE SAİKİYLE CİNAYET"
Geriye dönük incelemede ikili arasında yapılan konuşmalarda genç kızın sevgilisi olduğu, ailenin bunu öğrendiği belirlendi. Soruşturmayı yürüten savcı, Haziran'da baba ve amcayı cinayet şüphesiyle sorgulayınca korkunç gerçek ortaya çıktı. Tutuklanan zanlılar hakkında "Töre saikiyle tasarlayarak altsoyu öldürmek" ten ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle dava açıldı. Genç kızın öldürüleceğini anlayarak sevgilisini aradığı ve 'kaçalım' dediği ortaya çıktı. Sevgili H.K ifadesinde, "Tuba kaybolduğu gün beni aradı. Sesi çok tedirgindi, konuşurken başka birisinin kendisini göreceğinden endişe ediyordu. Beni sevdiğini ve birlikte kaçmamızı teklif etti. Aksi halde kendisini öldüreceklerini söyledi. İnandırıcı bulmadığım için teklifini kabul etmedim" diye konuştu. Baba ve amcanın yargılanmalarına önümüzdeki günlerde başlanacak.

BUGÜN NELER OLDU