Açılım konusu Kütahya çinisi gibi kırılgan...

Kütahya Porselen'in sahibi Nafi Güral'a göre, açılım süreci desteklenmeli. Muhalefet de önce bilgi alıp sonra tepki göstermeliydi. CHP İl Başkanı ise, sürecin adının tam olarak konması gerektiğini savunuyor

Kütahya şehir merkezinde gün geçirmeniz gerekmez ille. Otoyoldan şu ya da bu istikamete geçin yeter. Her yanda Kütahya Porselen ya da Güral adının geçtiği bir tabela görürsünüz. Kentin ekonomisinde dominant rol oynayan köklü bir aile Güral'lar. Kütahya'ya vardığımda tam da iftar saatleri. Kütahya Porselen personeline aileleriyle beraber toplu iftar yemeği veriliyor. Benim için hazine gibi bir yer. Sadece büyük patron Nafi Güral'a değil daha pek çok kişiye soruyorum "açılımı". Yine de sırayı bozmadan gideyim.

Kütahya Porselen patronluğu dışında kurumsal kimlikleriniz de var değil mi?
- Evet, hem Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı hem de TOBB Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey Başkanıyım.

'GÜVENMEK LAZIM'
Açılım konusunda fikriniz nedir?
- Açılımı reddetmek mümkün değil. Kim istemez ki anaların gözyaşı dinsin, kan akmasın? Süreci desteklemek gerekir. İçeriği hakkında hiçbir bilgim, fikrimiz yok ama bazı şeyler kamuoyu önünde uluorta konuşulamaz. Hükümete, süreci yönetenlere güvenmek lazım. Devletin zirvesinde sorumluluğu üstlenmiş kişilerin bilerek yanlış yapacağını düşünmek bile yanlış olur.

Muhalefetin tavrını nasıl buluyorsunuz?
- Muhalefetin tavrını anlamakta güçlük çekiyorum. En azından kendilerine verilecek brifingi dinlemeliydiler. Şüphesiz onlara daha detaylı anlatılırdı. Bunu dinleyip sonra tavır alsalar daha doğru olurdu.

"VAN'DA OKUYAMADI"
CHP Kütahya İl Başkanı Ali Rıza Muslu ise biraz mesafeli yaklaşıyor konuya: "Bu paketin tam adını koysunlar önce. Kürt açılımı mı, kardeşlik açılımı mı, demokratik açılım mı? Özgürlük ve kardeşlik adına yapılması gereken her şeye bu ülke razı ama bölünmeye razı değil. Bir de dağda çatışanla şehirde vatana millete sevgi saygı duyanı ayırt etmek lazım. Yine de masumane görüntüler altında bir şeyler olmuyor değil."

Ne demek istediniz?
- Bakın, oğlum Van'da üniversite kazandı. Gidip ev tuttuk ona. Bir yıl sonra döndü geldi. "Bıraktım okulu" dedi.

Sebep neymiş?
- Taciz etmişler. Telefonlarını paralarını almışlar evleri basılmış. AKP İl Başkanı Kamil Saraçoğlu ise destek veriyor açılıma: "Akan kan dursun istiyoruz. Askerliğimde Erzurum'da yedek subaydım. Malatyalı Kürt arkadaşımla aynı evi paylaştım. Çok da iyi anlaşıyorduk. PKK'yı destekleyenlerle dağa çıkanları ayırmak lazım. PKK oradaki masum halkı farklı yönlere çekiyor. Ne yazık ki birileri de Kürt yurttaşlara yıllarca Kunta Kinte muamelesi yapmış."

BİZE ULAŞIN