"Umarız bir gün anlarlar"

Salı 01.09.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 01.09.2009 22:35
ABONE OL
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın barış için gereken irade, motivasyon ve doğru stratejiye sahip olduğunu gördüğünü belirterek, ''Rum tarafının da ayni iradeye sahip olduğunu söyleyebilir miyiz? Umarız onlar da bir gün barışın çıkarlarına olduğunu anlarlar'' dedi.

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat da her müzakereci tarafın alternatifleri olduğunu, ancak birinci tercihlerinin Kıbrıs sorunun çözümü olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Talat ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu düzenledikleri ortak basın toplantısında, soruları yanıtladı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bir Rum gazetecinin, ''çözüm yönünde yeni bir açılım olarak Maraş'ın askersizleştirilmesinin söz konusu olup olmadığını'' sorması üzerine, barış için dünyanın her yerinde çaba harcayan Türkiye'nin, Kıbrıs'ta da çözüm elde etmek için elinden gelen gayreti gösterdiğini, ancak barış için iki taraf gerektiğini belirtti.

Türk tarafının 2004 yılında yapılan referandumda ''evet'', Rum tarafının ise ''hayır'' dediğini hatırlatan Davutoğlu, barış için siyasi irade gerektiğini ve Türk tarafının bu iradeyi defalarca ortaya koyduğunu vurguladı.

Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Ben, tek başıma buraya barış getiremem. Rum Yönetimi lideri (Dimitris) Hristofyas ile Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat barışı sağlayabilir. Talat'ın barış için gereken irade, motivasyon ve doğru stratejiye sahip olduğunu gördüm. Rum tarafının da ayni iradeye sahip olduğunu söyleyebilir miyiz? Umarız onlar da bir gün barışın çıkarlarına olduğunu anlarlar.''

Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat da aynı soruya ilişkin yanıtında, KKTC güvenlik güçlerinin kontrolü altında olan Maraş'ın yerleşime açılmasının kapsamlı çözümün bir parçası olduğunu söyledi.

ÇÖZÜMÜN ALTERNATİFLERİ

Cumhurbaşkanı Talat, Kıbrıs sorununda çözüme ulaşılamaması durumunda alternatiflerin neler olacağının sorulması üzerine de her müzakereci tarafın alternatifleri olduğunu, ancak birinci tercihin Kıbrıs sorununun karşılıklı kabul edilebilir bütünlüklü çözümünü sağlamak olduğunu kaydetti.

Çözüm için iki tarafın aynı noktada buluşması gerektiğini belirten Talat, ''Eğer taraflardan birisi çözümü diğer taraf kadar arzulamaz, çabalamaz ve zaman geçerse çözümsüzlük pekişir. Bölünme de pekişir'' dedi.

Cumhurbaşkanı Talat, 10 yıl önce çok daha kolay olan çözümün en büyük düşmanının zaman olduğunu belirterek, sorunun 5 yıl sonra daha da büyüyeceğini söyledi.

Talat, ''Bu nedenle başka alternatifler düşüneceğiz. Bu alternatifleri ne şimdiden belirlemek lazım, ne de tartışmak lazım. Ancak hiçbir taraf alternatifsiz değil'' diye konuştu.

https://www.sabah.com.tr