Kürt açılımı AB raporunda

AB Komisyonu'nun her yıl hazırladığı İlerleme Raporu'nda bu defa Türkiye'nin karnesinde siyasi bölüm geçer not alacak.

Çarşamba 02.09.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 02.09.2009 17:45
ABONE OL
14 Ekim'de açıklanacak raporun ilk taslağı sızdı. Kürt açılımından övgüyle söz edilen raporda TRT 6'in yayınlarına da atıfta bulunuluyor. Hükümetin Kürtçe açılım hazırlığının anlatıldığı raporda, açılımın içeriğinin önemli olacağı vurgulanıyor. Bu süreçte toplumsal bir mutabakat ile uzlaşı sağlanmasının önemine değiniliyor. Çabaların bir an önce somut neticeye ulaşması çağrısında bulunuluyor. Hükümet, 14 Ekim'e kadar Kürt açılımında somut adım atarsa bu da rapora eklenecek. Raporda ayrıca Türkiye'nin Irak ve Kuzey Irak Yönetimiyle gelişen ilişkileri de yer alıyor.

Raporda, Türkiye-Ermenistan arasındaki diyalog sürecinden de övgüyle söz ediliyor. Ancak bu aşamada açıklanan yol haritasından söz edilmiyor. Taslağa, açıklanan yol haritası önümüzdeki günlerde eklenecek.

OLLİ REHN'DEN "KÜRT AÇILIMI"NA DESTEK


Avrupa Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn, Türk Hükümetinin "Kürt Açılımı"na destek vererek "Ciddi bir Kürt girişimine ilişkin son istişareleri olumlu karşılıyoruz. Tüm Türklerin kültürel ve dil haklarının ve Güneydoğu'nun sosyal ve ekonomik gelişmesin güçlendirilmesine yönelik somut adımlara yol açacağını umuyorum" şeklinde konuştu.

Olli Rehn'in Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu'nda yaptığı konuşma sırasında, Türkiye'ye değinirken Türkiye'de önümüzdeki dönemde "kilit reformlar"a yeniden lanse edilmesi umudunu dile getirdi. ABHaber tarafından yansıtılan müzakere sürecindeki ilerlemenin, başta temel özgürlükler ve hukuk düzeni olmak üzere, yasal reformlardaki ilerlemeye bağlı olduğunun altını çizen Rehn, Türk hükümetinin "Kürt Açılımı"na destek verirken şunları söyledi:

"Ciddi bir Kürt girişimine ilişkin son istişareleri olumlu karşılıyoruz. Tüm Türklerin kültürel ve dil haklarının ve Güneydoğu'nun sosyal ve ekonomik gelişmesin güçlendirilmesine yönelik somut adımlara yol açacağını umuyorum."

Türkiye'nin Kıbrıs'da devam eden müzakere sürecinde "yapıcı" bir rol oynaması ve olumlu siyasi iklime katkıda bulunması beklentisini de dile getiren Rehn, Kıbrıs görüşmelerinin, "al-ver" müzakerelerinin yapılacağı "belirleyici" bir aşamaya girmekte olduğuna dikkat çekerek Komisyon ve Başkanı Jose Manuel Barroso'nun yardım amacıyla ellerinden gelen her şey yapacağını vurguladı.

https://www.sabah.com.tr