Tarihi protokolde imzalar bu buluşmayı bekleyecek

Ermenistan ile Türkiye arasındaki yol haritasının açıklanmasının ardından gözler, ekim ayındaki Sarkisyan-Aliyev randevusuna çevrildi. İmzalar, 5-7 Ekim'deki buluşmaya endeksli olarak atılacak

Perşembe 03.09.2009
Güncelleme: Perşembe 03.09.2009
ABONE OL
Ermenistan ile Türkiye arasında sağlanan mutabakatın ardından şimdi gözler ilk buluşmaya çevrildi. İç kamuoyunu bilgilendirme sonrasında iki ülke arasındaki ilişkileri normalleştirmeye yönelik iki protokole imzanın eylül ayında New York'ta veya tarafların uzlaşacağı bir karşılaşacağı bir mekanda 13 Ekim'e kadar atılması bekleniyor. Ekim başında Azerbaycan ve Ermenistan liderlerinin buluşmasında oluşacak havanın ise imza sürecine önemli etkisinin olacağı belirtiliyor. Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbantyan ile Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Dav u t o ğ - lu'nun eylül ayında BM Genel Kurulu sırasında New York'ta biraraya gelmesi bekleniyor. Ancak burada bir müzakere yapılmasına gerek olmadığını belirten kaynaklar, "İmzaları burada atabilirler" değerlendirmesini yaptı. Aksi durumda ekim ayında, iki ülke milli takımları arasındaki maç öncesinde taraflar biraraya gelecek. İşte sıcak ekim gündemi:
2-3 Ekim'de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Nahçivan'a gidecek ve Türkçe Konuşan Devletler Zirvesi'ne katılacak. Burada Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile de bir araya gelecek.
5-7 Ekim'de Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Bağımsız Devletler Zirvesi'nde Moldova'da buluşacak. Yukarı Karabağ için sürdürülen görüşmeler burada devam edecek.
13 Ekim gecesine kadar Ermenistan-Türkiye arasındaki protokoller imzalanacak.
14 Ekim'de Türkiye ve Ermenistan Milli Takımları karşılaşacak.

GÜL: İZLİYORUM

Bu arada, geçtiğimiz yıl Erivanvan'da iki ülke milli takımları arasında oynanan maça giderek, açılım yönünde önemli bir adım atılmasını sağlayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de, süreci yakından izlediğini belirtti. Gül dün gazetecilerin konuyla ilgili sorularını "Gelişmeleri yakından ve sürekli takip ediyorum" sözleriyle yanıtladı.