Trabzon'da açılıma 'evet', saçılıma 'hayır'

Vali Kızılcık "Açılım ertelenebilir ama engellenemez" görüşünde. Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu da "Kardeşlik yeniden tesis edilsin" diyor. 2 şartı var: Resmi dil Türkçe olacak ve federasyon olmayacak

  1. Haberler
  2. Gündem
Perşembe 03.09.2009 ABONE OL
TRABZONLULAR kıpır kıpır insanlardır malum. Hareketli, atak, açık sözlü, çatal yürekli, vatanına, milletine, bayrağına, değerlerine sahip çıkmakta hep en önde olmak isteyen bir yapısı vardır bölge insanının. Açılım konusunu Trabzon'da irdeleyip soruşturmanın farkı buradan çıkacaktır diye düşündüm. Sokağın sesine kulak vermeden önce, Batman'dan Trabzon'a atanan genç vali Dr. Recep Kızılcık ve Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ile konuştum. - Batman Valiliği'nden Trabzon Valiliği'ne yenilerde geldiniz. Batman'da da "model" olarak tabir edilen pek çok etkinliğiniz oldu. Açılımdan beklentileriniz nedir? Açılımı sonuna dek götürmek kaçınılmaz görünüyor. Türkiye bölgesel hatta küresel güç olma iddiasındaysa bu açılımı gerçekleştirebilmeliyiz. Belki açılım ertelenebilir ama engellenemez. Zaman kaybetmemek lazım. Tabii ki hassasiyetleri göz önünde bulundurarak, kardeşliği, barışı ve huzuru gözeterek, tarihin bize yüklemiş olduğu bu misyonu gerçekleştirmeliyiz.

BAŞKAN KONUŞUYOR

Belediye başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu'nun da "açılım" konusunda görüşleri şöyle: "71 buçuk milyon insanımız bize göre asırlardır, bin yıldır kardeş. Ekmeğimizi, nohutumuzu bölüştüğümüz insanlardık biz. Çok önemli bir dünya coğrafyasında olan Türkiye'nin çökmesini isteyen organizasyonların oyunu sonucu sanki aramız açılmış gibi oldu. Bu kardeşliği yeniden oluşturmak, tesis etmek lazım. Yani ortak paydamızda ne ortaklık varsa üstüne gitmek, geliştirmek lazım. Bölgelerin de kendi özgün kültürlerini korumaları lazım. Olmazsa olmaz dediğimiz 2 husus var: Eğitimöğrenim dili, resmi dil kesinlikle Türkçe olarak devam etmelidir bu biiir. Ülkenin demokratik, laik, sosyal hukuk devleti ve tek vatan oluşu mutlaka sürdürülmelidir, bu da ikiii."

Sokağın sesi
UZUN Çarşı'da uzun konuşmalar yaptım Trabzonlularla. Her yaştan, her görüşten insana sordum yanıtlar aldım.
Hasan Şeremet: Ben ülkücü bir gencim. Geçenlerde MHP İl Başkanımız Nihat Birinci 'Bu açılım meselesi yapaydır' dedi. Siz de medya olarak çok kabahatlisiniz Savaş abi. Türkiye'nin aleyhine olan bu konuyu sanki pek faydalı gibi halka yutturmaya uğraşıyorsunuz.
Ayşegül Meşelik: (Güzellik uzmanı) Eşim astsubay. Güneydoğu'da da hizmet yaptık yıllarca. Orada olan pek çok eksiği biliyorum. Ama esas fakir fukaralık buralarda Savaş Abi. Kimse neden ayaklanmıyor, isyana kalkmıyor?

Kahvehane sohbetleri
ORTA yaş ve üzeri yurttaşların çoğu oruçlu saatleri meydandaki parkta toplanıp sohbetle geçiriyor. Oralarda da dertleşip konuşuyorum yurttaşlarla. Bakın oradan neler geliyor:
Bülent Arpacı: (Emekli YSE işçisi) Askere silah sıkanları hariç tutalım. Vatanı bölmek isteyeni, hainlik edeni affetmeyelim. Bunun dışında hakkını alamamış, ihtiyacı olan, kendi başlarına da bir şeyler yapıp vatana millete fayda sağlamak isteyene yardım edelim. Gençler, çocuklar ölmesin, nesi fena bunun?
Sadettin Topaç: (Pazarcı) Ben Başbakanımıza güveniyorum. Bir yerden bir ışık aldı. Herkesin kötü olacak sandığı şeylerin aslında ülkemize iyi olacağının hesabını yaptı. Ben umutluyum.

BUGÜN NELER OLDU