Altı başlıkta suçlama

Hakkındaki soruşturmanın bilgi ve belgelerini bilmediği gerekçesiyle savunma yapmayan Hâkim Kaçmaz, 'meslek onurunu yitirmek'le suçlanıyor

Perşembe 04.09.2009
Güncelleme: Cuma 04.09.2009
ABONE OL
Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı'nın hakkında soruşturma yürüttüğü Sincan 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz'a 'mesleğin şeref ve nüfuzu ile şahsi onur ve saygınlığını yitirmek' suçlamasında bulunduğu öğrenildi. Edinilen bilgiye göre, yürütülen soruşturmada Kaçmaz'dan savunması istenilen suçlamalar, 6 konuda yoğunlaştı. Tebliğ edildiği öğrenilen suçlamalar şunlar:

GÜL'ÜN YARGILANMASI KARARI: Bir gazetecinin, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'le ilgili kararı sorması üzerine, Kaçmaz'ın, "Bende, daha çıkmadı. Maliye Bakanlığı itiraz etmedi fakat emekli Yargıtay üyesi itiraz etmiş, onu inceliyorum. At işte bir haber onunla ilgili, önümüzdeki hafta bir günde çıkar" diye cevap verdiği, gazetecinin bilgi almak için yanına gitmek istediğinde de 'gel vereyim' dediği öğrenildi.

MESAİ SAATİNE UYMAMA: Sanık Mustafa Kılıçarslan'ın 27 Şubat 2009 Cuma günü emniyetçe mesai saatleri içerisinde mahkemeye getirilmesine rağmen bu saatlerde Kaçmaz'ın Adliye'de olmaması dolayısıyla heyet oluşturulamadığı, bu nedenle şahısın bir gün nezarette kaldığı belirtildi.

ÖZEL BİLGİLERİ VERDİ: Kaçmaz'ın, Okyanus Operasyonu'nda şüphelilerle görüşmeleri saptanan Başsavcı M. Fatih Özdemir hakkında yürütülen soruşturmada, Özdemir'in dinlendiğini telefonda Şehmuz Ernas isimli sahsa bildirdiği ve adı geçen başsavcıyı uyarmasını istediği öğrenildi.

YARGILAMAYA MÜDAHALE: HSKY eski Başkanvekili Fehmi Ulusoy'un ricası üzerine, tapu yolsuzluğuyla ilgili bir davada tutuklu Mehmet Kurt ve İbrahim Uygaç'la ilgili, Kaçmaz'ın devreye girdiği ve adı geçen kişilerin bir süre sonra başkanı olduğu mahkemece serbest bırakıldığı ileri sürüldü.

İZİNDEYKEN EVRAK HAZIRLAMA: Kaçmaz'ın, 6 Ekim 2008'de izne ayrıldığı, 17 Ekim 2008 günü THY'ye ait uçakla akşam 19.00'da Ankara'ya hareket etmek üzere İstanbul Atatürk Havalimanı'nda bulunmasına rağmen aynı gün 17.07'de Ankara'daymış gibi elektronik imzasıyla göreve başlamaya dair resmi evrak hazırlattığı öne sürüldü.

DURUŞMALARA KATILMADI: Bir başka suçlamada ise, izinli ve raporlu olmadığı halde, 18 ve 23 Eylül 2008, 21 Mayıs 2009 ve 11 Haziran 2009 tarihli duruşmalara iştirak etmediği, Bodrum'da bulunmasına karşın mesaideymiş gibi adına sevk çıkartarak 5 gün rapor aldığı öğrenildi.

GİTTİ, İFADE VERMEDİ
Hâkim Kaçmaz, önceki gün avukatı Baykal Doğan'la Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı'na gitmiş, 45 dakika sonra ifade vermeden ayrılmıştı. Avukatı, "Bilmediğimiz, görmediğimiz, incelemediğimiz belgelere dayanarak yapılan soruşturmada sorulara cevap veremeyeceğimizi ifade ettik" demişti.