Şehit çocuklarına TSK'dan yakın takip

Başbuğ'un talimatı ile şehit ailelerini yakın takibe alan Genelkurmay, şehit çocuklarını eğitimleri ve diğer hakları konusunda bilgilendirecek

Cuma 04.09.2009
Güncelleme: Cuma 04.09.2009
ABONE OL
Genelkurmay Başkanlığı, başta çocukları olmak üzere şehit yakınlarını yakından ilgilendiren bir uygulama başlattı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un talimatıyla Genelkurmay Karargâhı'nda yeni bir şehitgazi yazılımı oluşturuldu. Yeni yazılım şehit aileleri ve çocuklarının eğitim, iş, sağlık gibi konulardaki durumlarının sürekli güncellenerek daha yakından takip edilmesini sağlıyor. Şehit yakınlarının, haklarından yeterince haberdar olmadıkları göz önünde bulundurularak başlatılan yeni uygulama özellikle kırsal kesimde yaşayan şehit çocuklarının eğitim haklarından daha fazla yararlanmasını amaçlıyor. Sürekli güncellenen bilgiler sayesinde eğitim çağına gelen şehit çocuklarına hakları ve bunlardan nasıl yararlanabileceklerini anlatan mektuplar gönderilecek.

ÖLENE KADAR TAKİP
Yeni yazılımla sürekli izlenecek olan şehit çocuklarına ölene kadar dönem dönem haklarıyla ilgili bilgilendirici mektuplar gönderilecek. Zaman zaman bölgede görev yapan subaylar da bizzat bu ailelere giderek bu haklarla ilgili bilgilendirme yapacaklar. Örneğin okul çağına gelen bir şehit çocuğunun velisine bir mektup gönderilerek eğitim haklarından yararlanabilmesi için yapacağı başvurular konusunda bilgilendirme yapılacak. Aynı çocuk lise çağına geldiğinde yine bir bilgilendirme mektubu yazılarak askeri liselerden öncelikli olarak faydalanabileceği ve bunun için yapması gerekenler anlatılacak. Benzer bilgilendirmeler üniversite çağına geldiğinde de yapılacak. Bilgilendirke sadece eğitimle sınırlı olmayacak cep telefon hatlarındaki indirimden, konut yardımına ve ücretsiz ulaşıma kadar şehit ailelerine tanınan 38 sosyal hakkın kullanımı takip edilecek. Genelkurmay bünyesindeki Şehit ve Gazi İşlem Müdürlüğü de başına bir kurmay albay getirilerek daire başkanlığı seviyesine çıkarıldı. Garnizonlardaki şehit ve gazi birimlerinin başına da yarbay atanacak.