'Çocuklar ilk suçunda yargı dışında kalsın'

  1. Haberler
  2. Gündem
Cuma 05.09.2009 ABONE OL
İzmir Karşıyaka 1. Ağır Ceza Mahkemesi Hâkimi Murat Aydın, ilk kez suç işleyen çocukların yargılama dışında tutulmalarını öngören bir düzenleme hazırladı. SABAH'a konuşan Aydın'ın önerisi, basit hırsızlık gibi suçları işleyenler hakkında kamu davası açılmasını erteliyor. "Hepimiz çocuk olduk... Eskiden, arkadaşının kalemi ya da silgisini çaldığında, aileler iki tokat atardı bir daha böyle şey olmazdı. Bunlar ergenlik suçları" diyen hâkim Aydın, aileler arasındaki ilişkilerin de değiştiğini belirterek şöyle dedi: "Hiç kimse bir silgi için mahkemeye gitmezdi. Tamam, ortada bir suç var, ama ergenlik suçları çoğunlukla ikinci kez olmaz. 20-30 yaşında artık silgi çalınmaz." Aydın'ın önerileri şu hususları içeriyor:

NELERİ ÖNGÖRÜYOR?

İlk kez suç işleyen çocuklar yargılama dışında tutulmalı.
Haklarında kamu davasının açılması ertelenmeli.
Çocuküçüncü yılın sonunda yeni bir suç işlerse hakkında iki dava birden açılabilir.
14 yaşında bir çocuğun basit bir hırsızlıktan yargılanması engellenmeli.
Yargılama sonunda çoğu kez ciddi cezalar almasa bile bu çocukların sabıkalı duruma gelmektedir.

HUKUKÇU DESTEĞİ...
Av. Mustafa Bıçakcı:
Sâyın hâkimin söylemek istediği, 'Bu tür olaylar bize gelmeden önce yetkiyi savcılar kullansın.' Çünkü savcılar çocukların psikolojisini biliyor. Yani savcı diyecek ki: "Bak sen bir hata yaptın. Ama biz bunu şimdilik affedelim. Sen de bir daha böyle yapma." Süper bir düzenleme olur.
Av. Aslı Tatlıdil: İrlanda güzel bir örnek. Sisteme dahil olmadan daha karakol aşamasında mağdur ve çocuğu yüzleştiriyorlar. Daha sonra yüz saatlik bir eğitime alınıyor çocuk. Bizde de bu uygulanabilir.

BUGÜN NELER OLDU