Danıştay sanıkları sandalyeleri ayırdı

Ergenekon ile birleştirilen Danıştay davasının üç sanığı, artık Osman Yıldırım ile yan yana oturmak bile istemiyor. Bu ayrılık, yeni bilgilerin gün ışığına çıkması ihtimalini de doğurdu

Cuma 05.09.2009
Güncelleme: Cumartesi 05.09.2009
ABONE OL
Ergenekon davasının İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde önceki gün görülen 110'ncu duruşmasında Osman Yıldırım'ın ayrı, diğer sanıklar İsmail Sağır, Tekin Irşi ve Erhan Timuroğlu'nun ise başka bir yerde oturması dikkat çekti. 2 Eylül'deki 109'ncu duruşmada avukat Zeynep Küçük, tutuklu sanık Süleyman Esen'in sorgusu yapılmadan tahliye edilmesini eleştirmişti. Aynı gün akşam saatlerinde ise Osman Yıldırım dışındaki diğer sanıklar Sağır, Irşi ve Timuroğlu, mahkeme heyetine dilekçe vererek Osman Yıldırım ile cezaevinde aynı ortamda, duruşmaya getirilirken aynı nakil aracında, duruşma öncesi ve duruşma aralarına aynı nezarethanede bulunmak istemediklerini bildirdi. Bunun üzerine Osman Yıldırım, diğer 3 sanıktan ayrı tutuldu. Danıştay saldırısının bir numaralı faili Alparslan Arslan, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne sevkedildi. Osman Yıldırım ise suçlamaları kabul etmiyor. Osman Yıldırım ile aynı ortamda bulunmak istemeyen diğer 3 sanığın bildiklerini anlatması durumunda ise Danıştay saldırısının perde arkasının aydınlanabileceği öne sürülüyor. Bu arada son duruşmada mahkeme, Danıştay saldırıyla ilgili gizli kalan noktaları ve Ergenekon örgütüyle bağlantısı olup olmadığını ortaya çıkaracak nitelikte önemli kararlar da aldı. Danıştay binasının güvenliğini sağlayan Oyak Savunma ve Güvenlik firmasından Danıştay saldırısı anında arızalı olduğu belirtilen cihazlar istendi. Ayrıca 3- 17 Mayıs 2006'da Danıştay binasının güvenliğiyle ilgili arızaları, nedenleri, hangi tarihte Oyak Savunma ve Güvenlik firmasına bildirildiği, bu tarihler dışında kameraların arıza yapıp yapmadığına ilişkin yazışmalarla ilgili tüm belgeler de talep edildi. Oyak Savunma ve Güvenlik firması ile Ergenekon sanığı emekli binbaşı Fikret Emek'in sahibi olduğu Odak Güvenlik ve İnşaat firmasının Danıştay saldırısı sırasındaki yönetim kurulu başkan ve üyelerinin isimleri Ankara Ticaret Odası'ndan istendi. Danıştay binasının bulunduğu yer ve çevresindeki baz istasyonları ile Selvi Otel'in bulunduğu bölgedeki baz istasyonlarının isimleri de ilgili kurumlardan alınacak. Danıştay sanıklarının tespit edilen tüm telefon numaralarının abone kimlik bilgilerinin hangi telefon cihazlarıyla kullandıkları, arama bilgileri de ilgili kurumlardan ayrıntılı rapor istendi.

MESUT YILMAZ'DAN TALEP
Öte yandan Ergenekon sanığı Nusret Senem'in talebi üzerine Başbakanlık Teftiş Kurulu'ndan Susurluk Raporu'nun bir nüshası istendi. Ancak raporun olmadığı anlaşılınca, dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz kendi özel arşivinde bir nüshanın bulunduğunu açıkladı. Mahkeme bu açıklama üzerine Yılmaz'dan bu nüshanın istenmesine karar verdi.