Haber turu

  1. Haberler
  2. Gündem
Cuma 05.09.2009 ABONE OL
Tutuklu gaziden 'Adımı alandan çıkartın' talebi
1994'te Şırnak'ta yaralanarak malulen emekli olmasının ardından Ağrı 12. Mekanize Piyade Tugayı'ndaki bir tören alanına ismi verilen Ergenekon tutuklusu emekli asker Serdar Öztürk, Silivri Cezaevi'nden Genelkurmay Başkanlığı'na mektup yazdı. "Terör örgütü üyesi olmak" suçlamasından tutuklu bulunan Gazi Üsteğmen Öztürk, TSK aleyhine propaganda yapılmasının önlenmesi amacıyla söz konusu tören alanından adının kaldırılarak, yerine bir şehidin adının verilmesini talep etti. Öztürk mektubunda, "Bu alçaklar tarafından konunun istismar edilerek, 'Ergenekon üyesi emekli subayın adı askeri birlikte tören alanına verilmiş' şeklinde aşağılık bir propaganda yapılmasının önlenmesi bakımından, adımın buradan kaldırılarak şehit bir evladımızın adının tören alanına verilmesini saygılarımla arz ederim" dedi. Albay Dursun Çiçek'in altında imzası bulunduğu iddiasıyla gündeme gelen "İrticayla Mücadele Planı", Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan Özel Kuvvetlerden emekli albay Mustafa Levent Göktaş'ın avukatı Serdar Öztürk'ün Ankara'daki bürosunda bulunmuştu. Göksel ÇAĞLAV/ANKARA

Ergenekon savcıları için suç duyurusu
İkinci ''Ergenekon'' davasının tutuklu sanıklarından emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'ün avukatı Ali Rıza Dizdar, soruşturmayı yürüten savcılardan 4'ü hakkında Adalet Bakanlığına suç duyurusunda bulundu. Dizdar, Adalet Bakanlığına ulaştırılmak üzere hazırladığı 6 sayfalık suç duyurusu dilekçesini, Sultanahmet'teki İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na verdi. Dilekçede, soruşturmayı yürüten savcılardan Zekeriya Öz, Ercan Şafak, Fikret Seçen ve Murat Yönder'in, ''görevi kasıtlı olarak kötüye kullanmak'', ''halkın haber alma hakkını kısıtlamak'', "mahkemeyi ve kamuoyunu yanılgıya sokmak'',"delilleri lüzumsuz karartmak'' ve ''yasal şikayet hakkını engellemek'' suçlarını işledikleri iddia edildi.

Haberal'ın avukatı: Ambulansa girdiler
Başkent Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın avukatı Serdar Özersin, müvekkilinin son sağlık muayenesi sırasında bazı gazetecilerle yaşanan arbedenin bazı çevreler tarafından "Koruma Terörü", "Haberal'ın Mafya Timi", "Gazeteciye Haberal Dayağı" şeklinde duyurulduğunu belirtti. Özersin yaptığı yazılı açıklamada "Haberal'ın korunması yok, basın özgürlüğüne saygılıdır, bazı gazeteciler ambulansın içine kadar girip hakaretamiz sözlerle tepki gösterdiler. Basın mensubu arkadaşlarımızın eylemlerinin demokratik bir tutum ve davranış olduğunu söylemek oldukça zordur" dedi.

Esad: Arabulucu konusunda netiz
Suriye Devlet Başkanı Esad, son dönemde İsrail'den gelen "Türkiye'nin arabuluculuğunu istemedikleri" yönündeki açıklamalara yanıt verdi. Esad, "Türkiye'nin arabuluculuğunda gerçekleştirilen bu görüşmeler Suriye'nin barış konusunda ne kadar istekli olduğunu gösterdi. Bu görüşmeler aynı şekilde İsrail'in barış konusunda ciddi olmadığını da ispatladı. Ancak İsrail'e şunu teyit ederim ki; Suriye, barış konusunda da nezih aracı olan Türkiye'nin rolü konusunda da kararlıdır" dedi. Ülkesini ziyaret eden Venezüella Lideri Hugo Chavez ile ortak basın toplantısında, İsraillilerin barış konusunda istekli olmadığını kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU