Mayın gazisi hedefi 12'den vuruyor

Şırnak'ta bir ayağını mayına kurban veren ve hayata küsen Mustafa Ak, eşinin de teşvikiyle başladığı okçulukla yaşama tutundu. Üstelik Ağustos ayında da dünya şampiyonu oldu

Cuma 05.09.2009
Güncelleme: Cumartesi 05.09.2009
ABONE OL
Vatani görevini yaparken mayına basarak bir ayağını kaybeden Mustafa Ak'ın yaşamını, eşinin teşvikiyle başladığı okçuluk sporu değiştirdi. Bu sayede tekrar hayata tutunan gazi Ak, Çek Cumhuriyeti'nde yapılan Dünya Engelliler Okçuluk Şampiyonası'nda dünya şampiyonu oldu. Mustafa Ak, Şırnak'ın Silopi ilçesinde vatani görevini yaparken 16 Kasım 1994 günü mayına bastı. Ambulans uçakla Şırnak Askeri Hastanesi'ne kaldırılan Ak, yaklaşık 4 saat süren ameliyata rağmen sol bacağının diz altındaki kısmını kaybetti. Şırnak'ta yaklaşık 1 hafta tedavi olduktan sonra uçakla Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisi'ne gönderilen Ak'ın ayağına protez takıldı. Gazi Ak, ailesi tarafından Samsun'un Tekkeköy ilçesine bağlı Çırakman Mahallesi'ndeki baba ocağına getirildi.

KÖYÜNDE BUNALIMA GİRDİ
İhtiyaçları yakınları tarafından karşılanan genç gazi, çevresindekilerin kendisine acıdığını düşünerek zamanla hayata küstü. Onu tekrar yaşama bağlayansa, görücü usülü evlendiği eşi Seher oldu. İki kız çocuğu olan Ak çifti yaşamlarını değiştirecek ilk adımı 2001'de TSK'ya ait gaziler için yapılan Ayvalık'taki kampta attı. Kampta, Karagücü okçuluk takımıyla tanışan Mustafa kulübe davet edildi. Gazi Ak daha önce hiç bu sporla ilgilenmemişti. Ancak davet edenleri kırmayarak eşiyle kulübü ziyarete gitti. okçuluk sporundan etkilenen Mustafa Ak, eşi Seher'in de ısrarları üzerine 2002'de okçuluğa adım attı. Gün geçtikçe kendini geliştiren Ak, 2005'te- Engelliler Okçuluk Milli Takımı'na seçildi. O tarihten itibaren sayısız başarılara imza atan Ak, bu yıl 14-22 Ağustos arasında Çek Cumhuriyeti'nde yapılan Dünya Engelliler Okçuluk Şampiyonası'nda büyük bir başarıya imza atarak bu alanda Dünya Şampiyonu olan ilk Türk sporcusu oldu.

'ÜLKEME BORCUM BİTMEMİŞ'
Bacağını kaybettikten sonra hayata küstüğünü, insanların anlatan Mustafa Ak, başarısının kaynağı olarak eşini gördüğünü dile getirerek, "Şehit olmak da vardı ama ben gazi oldum. Bir mucize eseri hayatta kalmıştım, mucize eseri de hayata tutundum. Zor günler geçirdim. Ama aradan geçen zaman şunu gösterdi ki benim bu ülkeye olan borcum bitmemiş. Bu borcumu şimdi ülkemin İstiklal Marşı'nı tek ayakla da olsa dünyaya dinleterek ödüyorum" dedi. Mustafa Ak'ın babası Mümin (76) ve annesi Saliha (71) ile eşi Seher Ak ise, gazi olmasının acısını, başarısı ile gurur duyarak unuttuklarını söyledi.

İLK TÜRK OLDU
Mustafa Ak ve eşi Seher Hanım, iki kız çocuklarıyla beraber tam bir mutluluk tablosu çiziyor. Tek bacağını kaybeden gazi Ak, kazandığı altın madalya ile bu başarıya imza atan ilk Türk de oldu.