Ailesi serbest bırakılmasını istiyor

Pazar 06.09.2009 15:34
Güncelleme: Pazar 06.09.2009 16:12
ABONE OL
Hatay'dan yaklaşık 3 yıl önce çalışmaya gittiği Suudi Arabistan'da uyuşturucu ticareti yaptığı iddiasıyla 2007'den beri tutuklu bulunan ve idam cezasına çarptırılan Ali Ağırdaş'ın ailesi, çocuklarının serbest bırakılmasını istiyor.

Hatay'ın Harbiye beldesinde yaşayan abla Ceyhan Ağırdaş (32), kardeşi Ali'nin idam kararının onaylandığını ve endişeli bekleyişlerinin sürdüğünü söyledi.

Kardeşinin ekmek parası kazanabilmek için yurt dışına gittiğini ve bir lokantada garson olarak çalışmaya başladığını ifade eden Ağırdaş, şöyle devam etti:

''Ali, Suudi Arabistan'a gittikten bir süre sonra lokantada çalışmaya başladı. Ancak kısa süre sonra uyuşturucu ticareti yaptığı gerekçesiyle tutuklandı. Kardeşimden haber alamadık. Daha sonra Büyükelçilikle yaptığım görüşme sonucu kardeşimin tutuklandığını öğrendim ve yıkıldım. Çıkarıldığı mahkemede idam cezası verildi. Kardeşim Ali, kendi işinde gücünde olan biri. Asla uyuşturucu ticareti yaptığını düşünmüyorum. Bir an önce serbest bırakılmasını istiyorum. Kardeşim için endişeleniyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül ve Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'dan destek bekliyoruz.''
Kardeşiyle geçen hafta telefonda görüştüğünü ve sesinin çok kötü geldiğini anlatan abla Ağırdaş, ailece perişan olduklarını kaydetti.

Babasının da Sudan'da çalıştığını belirten Ağırdaş, ''Burada annemle tek başımıza ne yapacağımızı bilmiyoruz. Dua etmekten başka çaremiz yok. Kardeşimin daha önce Türk yetkililerin girişimiyle serbest bırakılan Sabri Boğday gibi kurtarılmasını bekliyoruz'' diye konuştu.

Ağırdaş, kardeşinin geçen yıl mayıs ayında son mahkemesine çıktığını ve idam kararının onaylandığını bildirdi.
Arapça konuşan gözü yaşlı anne Hindiye Ağırdaş (59) ise artık çocuğunun hasretine dayanamadığını, onu çok özlediğini ve yardım beklediklerini söyledi.