En kalabalık Ergenekon

Emekli orgeneraller Eruygur ile Tolon'un da bulunduğu 56 sanıklı ikinci 'Ergenekon' davasına yarın devam edilecek. Birleştirilen üçüncü iddianamenin 52 sanığı da hâkim karşısına çıkacak

Pazar 06.09.2009
Son Güncelleme: Pazar 06.09.2009
ABONE OL
İkinci Ergenekon davasında sanık sayısı, üçüncü iddianamenin de birleştirilmesiyle 53'ü tutuklu olmak üzere 108'e çıktı. Duruşmaya yarın devam edilecek. Birinci Ergenekon davasında ise 27'si tutuklu 86 sanık yargılanıyor. Ergenekon soruşturmalarının ardından açılan ikinci davanın ikinci duruşması 6 Ağustos'ta yapılmıştı. Davayı gören İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, iddianamesi 5 Ağustos'ta kabul edilen üçüncü iddianamenin bu davayla birleştirilmesini karara bağlamıştı. Sanık sayısı böylece 108'e ulaştı. Yarınki duruşmada hastanede bulunan Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal, Eski Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu, emekli tuğgeneral Levent Ersöz, sağlık nedeniyle tahliye edilen ve GATA'da tedavisi devam eden emekli albay Arif Doğan, yurt dışında bulunan firari sanık Turhan Çömez, sağlık nedeniyle tahliye edilen Prof. Dr. Erol Manisalı ile Prof. Dr. Ferit Bernay dışındaki 101 sanığın bulunması gerekiyor.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET

Davada tutuklandıktan 2.5 ay sonra sağlık sorunları nedeniyle tahliye edilen Eruygur ile yine tutuklandıktan 7 ay sonra tahliye edilen Tolon hakkında "silahlı örgüt yöneticisi olmak, hükümeti ve TBMM'yi ortadan kaldırmaya teşebbüs, Danıştay saldırısı ve Cumhuriyet gazetesine bomba atılması" suçlamalarından 3'er kez müebbet hapis isteniyor. Ayrıca Eruygur'a 142 ile 246 yıl, Tolon'a ise 129- 219 yıl arasında hapis talep ediliyor. Tutuklu Levent Ersöz ve Hasan Atilla Uğur'un da "silahlı terör örgütü yönetmek, hükümeti ve TBMM'ni ortadan kaldırmaya teşebbüs"ten 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 39 ile 66 yıl arasında hapsi isteniyor. Tutuklu Mustafa Balbay, Ahmet Tuncay Özkan, Durmuş Ali Özoğlu, İbrahim Özcan, Kemal Aydın, Neriman Aydın ile tutuksuz sanık Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün'ün de çeşitli suçlardan 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ile 16 yıldan 80 yıla kadar hapisleri isteniyor.

YAVUZ, KILINÇ VE GÜRÜZ

Tutuklu sanık kurmay albay Cengiz Köylü'nün "silahlı terör örgütü kurma veya yönetme'' suçundan 15 ile 22.5 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması istenen iddianamede, tutuksuz sanık eski YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz'ün "silahlı terör örgütü kurma veya yönetme'', tutuksuz sanıklar eski MGK Genel Sekreteri emekli orgeneral Tuncer Kılınç ve emekli orgeneral Kemal Yavuz'un "silahlı terör örgütüne üye olma'' suçlarından 12 ile 49'ar yıl arasında hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

https://www.sabah.com.tr