Pazar 06.09.2009

Leyla ile bacı-kardeş gibiyiz artık!

ABONE OL
Açılım gerçekleşirse... Türkiye'ye dönmek ister misiniz? (Gözleri yaşarıyor bu soruyu cevaplarken) Tabii ki isterim. Gece gündüz gözüm Diyarbakır Silvan kasabasındadır. Orada doğup büyümüşüm. Orada kalıp, orada ölmek isterim. Orada gömülmek istiyorum başka da bir düşüncem yok.
Dava yüzünden çocuklarınızın büyüdüğünü göremediniz... Olacak. Benim gibi çok insan var. Bazı ailelerin içinde 4 çocuğunu birden kaybedenler var. Onlar da zindanlarda yatmış, işkence görmüşler, askerlerden de ölenler var, anaların yüreği dağlanmış.
Dönünce siyaseti düşünür müsünüz? Hayır. Benim yaşantım zaten siyasettir. Ama bir yere aday olmayı sevmiyorum. Belediye başkanlığına istemeyerek adaylığımı koydum. Kürt aydınlarına örnek olması için.
Eşinizle yollarınız ayrıldı mı? Sizin evliliğinizin bittiğine dair dedikodular var. Tabii bunlar olabilir. Birbirimize uzak olduğumuz için. 30 seneden beri birbirimize uzağız. Görüşüyoruz ama esas, bacı-kardeş gibi olduk. 1975'te evlendik. 1980'de ben içeriye girdim. 1991'de çıktım. 1994'te tekrar girdik. Bu arada ben iki kere girdim çıktım. Leyla 11 yıl içeride kaldı. Türkiye'ye geldim. Yasağım olduğu için İsveç'e dönmem gerekiyordu. Ara sıra Avrupa'da görüşüyoruz. Yani kısaca 29-30 senedir uzağız. Bu bir gerçek ama resmen ayrı değiliz.
Peki Leyla Zana niçin konuşmuyor? Leyla haklıdır. Ben de taraftarım konuşmamasına. Türkiye'de "Ahmet" diyorsun, "Mehmet" yazıyorlar. Bahane arıyorlar. Leyla iyi yapıyor. Bu süreç hassas.
Çok pahalı bir şehir Stockholm. Nasıl geçiniyorsunuz burada? Buradan emekliyim. Ayda 5000 kron, yani 500 euro maaşım var. 100-120 euro elektrik, su filan. 380 euro kalıyor. Benim içkim, sigaram, fazla harcamam yok.
Son olarak söylemek istediğiniz var mı? Herkese selam söyle. Bu kavganın bitmesinden yana ümit ederim. İnşallah AKP hükmeti söylediğini yerine getirir ve Türkiye'nin geleceği açısından en büyük önemli adım atılır.

DİNLEMEK İSTERSENİZ
Mola vermenin tam zamanı!
Keremcem ile mini sohbet

https://www.sabah.com.tr