''Buket''in 12 Türk mürettebatı yurda döndü

Gürcistan'da alıkonulan Panama bandıralı Türk gemisi ''Buket''in 12 Türk mürettebatı yurda döndü.

  1. Haberler
  2. Gündem
Pazar 06.09.2009 15:09 ABONE OL
Gürcistan'da alıkonulan Panama bandıralı Türk gemisi ''Buket''in 12 Türk mürettebatı yurda döndü.

Gürcistan sahil güvenliğince Karadeniz'de alıkonulan Densa Tanker İşletmeciliğine ait geminin mürettebatı İstanbul'a geldi.

Türk Hava Yolları'na ait uçakla Batum'dan Atatürk Havalimanı'na gelen 12 Türk denizci burada aileleri tarafından çiçeklerle karşılandı.

Aileleri ile bir süre hasret gideren denizcilerden Hüseyin Koray Ergün, gazetecilere yaptığı açıklamada, uluslararası sularda gemilerinin gasp edildiğini iddia ederek, kendilerine fiili bir müdahalede bulunulmadığını ifade etti.

Tutuldukları sürece psikolojik baskı altında olduklarını anlatan Ergün, ''Kaptanın yarın mahkemesi var, halen tutuklu. Yaşananlar tabii ki zor, biz denizciyiz, ailemizden, eşimizden ayrı olmaya alışkınız. Fakat silah altında olmak çok zordu. Ben eşim için de çok zor olduğunu bildiğim için, içlerini rahatlatmak için bir mektup yazdım. İlk yakalandığımızda şirket temsilcilerinden biri gelmişti. Ona verdim mektubu ve iyi olduğumu kendi el yazımla bildirdim'' dedi.

Gemide bulunan stajyer öğrenci Özlem Akıncı da Denizcilik Yüksekokulu öğrencisi olduğunu ve gemide stajyer olarak bulunduğunu belirterek, ''21-22 gün civarı orada kaldık. Bir problem yoktu bizim için. Bayan olarak bana pek bir zararları dokunmadı, aksine iyi davrandılar. Gürcü askerlerin kesinlikle bana kötü bir davranışları olmadı, sadece tutukluyduk. Oradan bir an önce kurtulup buraya gelmeyi düşündüm'' diye konuştu.

Geminin ait olduğu Densa Tanker İşletmeciliği Genel Müdürü Hüseyin Avni Şan ise 15 Ağustos 2009'da ''Buket'' adlı gemilerinin Gürcistan Sahil Güvenliği tarafından alıkonulduğunu anımsatarak, geminin 16 mürettebatının kefaletle serbest bırakıldığını söyledi.

Şan, gemi kaptanı Coşkun Mehmet Öztürk'ün 31 Ağustos 2009 günü açıklanan mahkeme kararı ile 24 yıl hapis cezasına çarptırıldığını hatırlatarak, 04 Eylül 2009 tarihinde alınan ani bir karar ile tekrar mahkeme heyeti toplandığını ve kaptan için ara bir mahkemenin yapılmasının gündeme geldiğini söyledi.

Tutuklanan kaptan Öztürk'ün sonradan yapılan mahkemesinde bir kefalet miktarı belirlendiğini ve bu miktarın yatırıldığını dile getiren Şan, ''Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu'nun bölgeye gittiğinde, gemi kaptanının, geminin ve gemideki yükün durumunu görüşerek bir sonuca bağlayacağını umut ediyoruz'' şeklinde konuştu.

Yetkililer, Gürcistan makamlarınca serbest bırakılan 16 mürettebattan 4'ünün Azerbaycan vatandaşı olduğunu, 4 Azeri denizcinin geminin bulunduğu yerde kaldıklarını bildirdi.