Zeynep'in hayali mektupla geldi...

Yatalak kalan yeğeni için başbakana mektup veren Zeynep'in isteği gerçek oldu. Kerem'in tedavisi karşılandı işsiz babaya da bir ev verildi

  1. Haberler
  2. Gündem
Pazar 06.09.2009 ABONE OL
Aydın'ın Didim ilçesindeki bir tatil sitesinde çalışan Muşlu Fesih ve Rümeysa Cidam çiftinin 3 yaşındaki oğulları Kerem, 17 Haziran'da sitenin havuzuna düştü ve 7-8 dakika nefessiz bir şekilde suda kaldı. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesi'ne kaldırılan ve solunum cihazına bağlı yaşayan Kerem'in evine çıkabilmesi için gerekli cihazların ücreti Sosyal Güvenlik Kurumu'nca karşılanmıyordu. Bunun için gereken 3-4 bin TL ise aile için büyük bir paraydı. Tüm aile gibi, yeğeninin durumuna çok üzülen 13 yaşındaki Zeynep Cidam, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın açılış için ilçeye geleceğini öğrenince oturup bir mektup kaleme aldı.

CİHAZI VALİLİK VERDİ
"Sayın Başbakan Tayyip Amca" başlığıyla kaleme aldığı mektubunda şunları yazdı: "Kerem 2 ay önce havuza düştü. Hâlâ gözünü açmadı. Doktorlar eve göndermek istiyor. Ancak, maddi durumumuz olmadığı için eve götürmek istemiyoruz. Doktorlar makine almamızı istiyor ama alamıyoruz. Babam da kardeşim gibi hasta çalışamıyor. Sağlık karnemiz, sigortamız yok. Bodrum katta bir evde oturuyoruz. Lütfen bize yardım edin." Başbakan ve eşi, 19 Ağustos'ta Doğuş Grubu'nun yaptırdığı marinanın açılışına katılınca da, küçük kız korumaları aştı ve soluğu Başbakan Erdoğan ile eşinin yanında aldı. Erdoğan'ın elini öperek mektubu uzattı ve yardım istedi. Zeynep'in gözyaşları içindeki çaresiz hali Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'nı çok etkiledi. Mektubu okuyan Erdoğan, hemen Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk'ten aileye yardımcı olmasını istedi. Bir kaç gün geçmeden Kerem'in evde kullanacağı solunum cihazı ve ekipmanlarının parasının tamamı İzmir Valliği'nce karşılandı. Aile de hastaneden taburcu olmak için gün saymaya başladı. Bu arada Başbakan Erdoğan, geçtiğimiz 29 Ağustos günü saat 15.00 sularında Kerem'in babasını telefonla arayıp, sağlık durumunu ve gerekli yardımların yapılıp yapılmadığını sordu. Cihazın parasının karşılandığını anlatan baba, ev konusunda bir gelişme olmadığını anlattı. Bunun üzerine Başbakan, "Seni arayacağım" diyerek telefonu kapattı. Bu görüşmeden 15 dakika sonra Erdoğan, Didim'de yaşayan Kerem'in amcası Mehmet Şirin Cidam'ı (56) arayarak, "Kerem'in ümidi var. Ümidinizi yitirmeyin. Bundan sonra eviniz de olacak" dedi. Hemen ardından amca Cidam'ı arayan Doğuş Grubu yetkilileri, "Siz evi beğenin biz alacağız" dedi. Aile, çalıştıkları sitenin karşısındaki üç katlı evin boş duran 1. katını beğendi, Doğuş Grubu da 60 bin liralık bedelini ödeyip daireyi satın aldı. Doğuş yetkilisi, Mehmet Şirin Cidam'a iş müjdesi de verdi.

'ACIMIZI HAFİFLETTİLER'
Baba Fesih Cidam, oğlunun önümüzdeki hafta taburcu olma ihtimalinin bulunduğunu anlatarak, "Evde solunum cihazı ile yaşamını sürdürecek. Bu zor günlerde Başbakanımız ve Doğuş Grubu yetkilileri acımızı hafiflettiler" diye konuştu. Zeynep Cidam ise, Başbakanın Didim'e geleceğini belediyeden yapılan anonstan duyduğunu anlatarak, "Başbakanımız da hem cihaz, hem de ev aldı. Kendisine ve Ferit Şahenk'e çok teşekkür ederim. Çok mutluyum" dedi.

BUGÜN NELER OLDU