'Adli Tıp' travması bitiyor

AK Parti'li kadın vekiller Dedegil ve Asan, cinsel suçlara maruz kalan çocukların olayın ardından Adli Tıp'a defalarca götürülmesi ve yeniden travma yaşamasını önlemek için yasal düzenleme üzerinde çalışıyor

Pazartesi 07.09.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 07.09.2009
ABONE OL
TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanı Alev Dedegil ve Akdeniz Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Başkanı Aşkın Asan, çocuklara yönelik cinsel suçlarla mücadele için eylem planı üzerinde çalışmaya devam ediyor. AK Parti'li kadın milletvekilleri Dedegil ve Asan daha önce SABAH'a "cinsel saldırı suçunu işleyen kişinin kimyasal kastrasyona tabi tutularak (vücuda kimyasal madde enjekte edilerek, kişinin kendi başına cinsel ilişki başlatma imkânının ortadan kaldırılması) cezalandırılması, mal varlığına el konulması, mağdurla aynı şehirde yaşamaması" gibi önerilerini anlatmıştı. Dedegil ve Asan, cezaların artırılması konusunda Eylem Planları'nı netleştirmeye başladı. Dedegil, çocuklara yönelik suçların soruşturma ve kovuşturma aşamasında sürekli sorunlar yaşandığını belirterek, burada çok ciddi mağduriyetlerin ortaya çıktığını belirterek, "Buna 'kurumsal istismar' diyoruz. Yani bireyin çocuğa istismarının üstüne, o travmayı aldıktan sonra bir de kurumsal istismar zinciri başlıyor. Çocuğun ifadesi defalarca alınıyor, faille aynı araçta getiriliyor ya da yüzleştiriliyor'' dedi.

TECAVÜZCÜYE DAHA AĞIR CEZALAR YOLDA

Dedegil, TCK'nın ilgili maddeleri üzerinde değişiklik yaparak, daha caydırıcı bir mevzuat ve kamu vicdanını daha rahatlatacak bir cezalandırma sistemini ortaya koymaya çalıştıklarını söyledi. Dedegil, TCK'nın 103. maddesinin başlığının, "çocukların cinsel istismarı'' olmasını eleştirerek, "Cinsel istismar, fiilin vahim boyutunu anlatan bir kelime değil. Bu, cinsel saldırıdır, tecavüzdür, istismar değildir. Madde başlıklarında da değişiklik yapacağız'' diye konuştu.