Ergenekon davasında olay

  1. Haberler
  2. Gündem
Pazartesi 07.09.2009 10:37 ABONE OL
İkinci ''Ergenekon'' davasının 3. duruşmasına, Mahkeme Başkanı Köksal Şengün ile tutuklu sanıklardan gazeteci Tuncay Özkan arasında yaşana tartışma nedeniyle ara verildi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, kimlik tespitlerinin ardından sanıklara söz verildi.
Sanık Tuncay Özkan, Danıştay sanıklarından Süleyman Esen'i tahliye eden mahkemeden suçunu öğrenmek istediğini söyledi. Özkan'ın sözlerini, duruşma salonundaki izleyiciler alkışlamaya başladı.
Mahkeme Başkanı Şengün de salonda görevli jandarma ekiplerine seslenerek, sanıkların aileleri dışındaki izleyicilerin dışarı çıkarılmasını istedi.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

Yerinden kalkan Tuncay Özkan, bu duruma itiraz etti. Şengün ile Özkan arasında sözlü tartışma yaşandı. Başkan Şengün, Özkan'a dışarı çıkmasını söyledi.

Tartışma devam edince Özkan'ın yerine oturmasını isteyen Şengün, ''Burası alkış yeri değil. Tansiyonu yükseltmek kimseye fayda sağlamaz. Lütfen oturur musunuz? Bu sergilediğiniz tavır doğru değil'' dedi.
Başkan Köksal Şengün, Tuncay Özkan'ın konuşmaya devam etmesi üzerine duruşmaya ara verdi.

Yalçın Küçük, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya ara verilmesinin ardından basın mensuplarının bulunduğu bölüme gelerek açıklamalarda bulundu.

Küçük, duruşmada yumuşak bir tavır sergilediğini, ancak Tuncay Özkan'ın konuşmasının çok sert olduğunu ifade ederek, Özkan'ın doğrudan doğruya ''iddia makamı'' şeklinde hareket ettiğini, bu nedenle duruşmaya ara verildiğini kaydetti.

Yalçın Küçük, bir gazetecinin, ''Mahkeme başkanının duruşma salonunda Küçük'ün başındaki kalpağı çıkarmasını isteğini'' hatırlatması üzerine, kalpağın bir ''gelenek'' olduğunu, Cumhuriyet'in ilk meclisinde de kullanıldığını anlattı.

Küçük, kalpağın şapka olmadığını, mahkeme başkanının da çok kibar davrandığını ve kalpaksız oturmasını istediğini dile getirerek, ancak koridorlarda ve onun dışındaki mekanlarda kalpak kullandığını söyledi.

Yalçın Küçük, ''Mustafa Kemal Paşa'yı, ya kalpakla görürsünüz ya fesle... Cumhuriyet'i savunuyoruz. Cumhuriyet'i kalpakla savunursunuz. Benim sıcak olmasına rağmen kalpakla gelmemin sebebi budur. Cumhuriyet kalpakla savunuldu. Cumhuriyet'i savunmanın sembolüdür bu... Türban değil, kalpaktır'' görüşünü savundu.

DURUŞMA YARIN SAAT 09.30'A ERTELENDİ

Aralarında emekli orgeneral Tuncer Kılınç, eski YÖK Başkanı Kemal Gürüz, Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal ve eski Özel Harekat Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin'in de bulunduğu 52 sanıklı üçüncü ''Ergenekon'' davası ile birleştirilen ikinci ''Ergenekon'' davasının 4. duruşması yarın yapılacak.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmanın öğleden sonraki bölümünde iddianamelerin özetlenerek okunmasına geçildi.

Cumhuriyet savcıları Mehmet Ali Pekgüzel ve Nihat Taşkın, dönüşümlü bir şekilde ilk olarak ikinci ''Ergenekon'' iddianamesini okudu.

İddianame okunurken Mahkeme Başkanı Köksal Şengün, aralarında konuşan iki sanığı uyardı. Sanıkların değerlendirme yaptıklarını ifade etmeleri üzerine Şengün, ''Hem dinleyip hem nasıl değerlendirme yapıyorsunuz. Önce dinleyin sonra değerlendirme yaparsınız'' dedi.

Avukat Ali Rıza Dizdar da iddianamenin özetlenerek okunmadığını ifade ederek, sıkıldıklarını ve ara verilemesini istediklerini söyledi. Başkan Şengün ise ''Siz çıkın ara vermiyorum. Devam ediyoruz'' karşılığını verdi.

Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün, savcıların iddianameyi okuma işlemine bugün için ara vererek, duruşmayı yarın saat 09.30'a erteledi.

Bu arada, duruşmaya CHP'li Milletvekilleri Şahin Mengü ve Atilla Kart ile siyasetçi Yaşar Okuyan da izleyici olarak katıldı.

BUGÜN NELER OLDU