Bu SMS'lere dikkat

Manisa'nın Sarıgöl İlçe Emniyet Amirliği, son günlerde kontör dolandırıcılarının tuzağına düşerek mağdur olan vatandaş sayısının artması üzerine uyarıda bulundu.

Salı 08.09.2009 15:48
Güncelleme: Salı 08.09.2009 16:06
ABONE OL
Belediye hoparlöründen yapılan anonslar ve kahvehanelere bırakılan uyarı levhaları ile vatandaşlara, telefonla kontör talebinde bulunan kişilere kanmamaları, durumu hemen polise haber vermeleri yönünde uyarıda bulunuldu.

Sarıgöl İlçe Emniyet Amiri Yaşar Şimşek yaptığı açıklamada, "Kontör dolandırıcılığının bir kaç yönetimi bulunmaktadır. Kimi zaman kendilerine emniyet mensubu olarak tanıtarak, aradıkları telefonun sahibine 'Telefon numaranız teröristlerin üzerinden çıktı. Bin kontör gönderirsen bunu ortadan kaldıracağız.' ya da 'Telefonunuzdan yüksek mevkideki birinin taciz edildiği belirlendi. Bunu önlemek için kontör gönderin.' gibi çeşitli bahaneler uydurarak kişilerden kontör transferi yapmaktalar. Bunlar kesinlikle dikkat alınmamalıdır. Hemen en yakın polis birimlerine müracaat edilmelidir." dedi.

Kontör dolandırıcılarının yeni bir yöntem daha bulduklarını anlatan Şimşek, "Kontör dolandırıcıları kişilerin cep telefonlarına her hangi bir operatörün ismini kullanarak mesaj gönderiyorlar. Mesajlarında '25 bin TL kazandınız. Hemen bankadan alacağınız paranın şifresini almak için bin kontör yüklemeniz gerekiyor.' yazarak kişilerden kontör alıyorlar. Bunu yapılan şikayetlerle tespit ettik. Bu tür mesajlara da ilgi gösterilmesin." uyarsında bulundu.