Bayındırlık Bakanı: Büyük afet!

Bayındırlık Bakanı Mustafa Demir, Tekirdağ ve İstanbul’daki yağışın son yüzyılın en büyük yağışı olduğunu belirterek “Büyük bir afet, altyapıda büyük hasarlar var” dedi.

  1. Haberler
  2. Gündem
Çarşamba 09.09.2009 11:28 ABONE OL
Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, Selimpaşa'da incelemelerde bulunmasının ardından NTV'nin soruları yanıtladı.

Bakan Demir, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yaşanan durumla ilgili bilgi verdiklerini söyledi.

Bayındırlık Bakanı Demir "Son yüzyılın en yüksek yağışını aldık. Yağışın hafta sonuna doğru tekrar artma riski var. Büyük bir afet, büyük altyapı hasarları var" dedi. Vatandaşların mağduriyetlerin giderilmesinin görevleri olduğunu vurgulayan Demir, ''İmkanlar, yasalar çerçevesinde Hükümetimiz, Sayın Başbakanımızı bilgilendireceğiz bu çalışmalarımızdan dolayı. Hükümetimiz her zaman en seri şekilde vatandaşımızın yanındadır, yaraları sarma noktasında vatandaşların mağduriyetlerini gidermek, zaten varlık sebebimiz...'' dedi. Demir, hayatını kaybeden vatandaşlara Allah'tan rahmet ve ailelerine baş sağlığı diledi. Bakan Demir, ''Altyapı hasarlarını giderirsiniz, mağduriyetleri giderirsiniz ama kaybettiğiniz canı geri getiremezsiniz. bu konuda çok üzüntülüyüz'' diye konuştu.

HASAR TESPİT ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, Trakya'da meydana gelen sel felaketine dönük, halen hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

Bayındırlık ve İskan Bakanlığının internet sitesinde yayınlanan duyuruya göre, Bakan Demir, dün Trakya'da meydana gelen sel felaketi nedeniyle akşam saatlerinde İstanbul'a geçti.

Sabahın erken saatlerinde Çatalca'ya hareket eden Bakan Demir, Çatalca Kaymakamı Yüksel Ayhan'ı makamında ziyaret etti.

Ziyarette Çatalca Belediye Başkanı ve yerel yetkililer de hazır bulundu. Selin bölgeye verdiği zararı ve yapılan çalışmalar hakkında Kaymakamdan bilgi alan Bakan Demir, daha sonra Çatalca'daki incelemelerini sürdürdü.

Bakan Demir daha sonra Silivri'ye geçti. Öncelikle Selimpaşa Belediyesi'nde yapılan yerel çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi alan Demir, daha sonra yetkililerle birlikte hasar bölgesine geçti ve burada da yürütülen çalışmaları yerinde inceledi.

Demir, ''Su taşkınlarının bir defa daha ne gibi sonuçlara neden olduğunu görmüş bulunuyoruz. Halen hasar tespit çalışmalarımız devam ediyor. Hayatın normale döndürülmesi konusunda devletimiz büyük bir gayret sarf etmektedir. Maalesef can ve mal kaybı olmuştur. Bu vesileyle hayatını kaybedenlere rahmet, milletimize de baş sağlığı diliyorum'' dedi.

Halen bölgede bulunan Bakan Demir, sel bölgesindeki incelemelerini Tekirdağ Saray bölgesinde de sürdürmek üzere bölgeye hareket edecek.

BUGÜN NELER OLDU