Ergenekon bağı, 'Ape Hüseyin'

Çarşamba 09.09.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 09.09.2009
ABONE OL
PKK'dan ayrıldıktan sonra Kuzey Irak'ta KDP lideri Mesud Barzani'nin himayesine giren Abdullah Öcalan'ın kardeşi Osman Öcalan, ağabeyi Abdullah Öcalan'ın konumu ve PKK içindeki Ergenekoncularla ilgili olarak tartışma yaratacak açıklamalarda bulundu. Öcalan, geçen yıl Dağlıca karakoluna yapılan baskını yöneten "Ape Hüseyin" kod adlı Kadri Çelik'in, Ergenekon'la örgüt arasındaki bağlantıyı sağlayan kişi olduğunu öne sürdü. Osman Öcalan, ağabeyinin de yakalanıncaya kadar Kadri Çelik'e güvenmediği için önemli hiçbir görev vermediğini söyledi. Osman Öcalan şunları söyledi:

DAĞLICA BASKINI:
Ape Hüseyin denilen Kadri Çelik'in geçen yıl Dağlıca baskınını yapan kişi. Diyarbakır-Muş-Bingöl üçgeninde bu arkadaş, Şemdin Sakık ve Sait Çürükkaya, Ergenekoncularla görüşürlerdi. Bunlar PKK'nın içindeki Ergenekonculardır. Ergenekoncular PKK'ya bilgi aktarıyorlar. Çelik'i Ergenekoncular kullandı.

GİZLEMEYE ÇALIŞIYORLAR: Cemil Bayık'ın bir generalle görüştüğü dedikodularını çıkartıyorlar. Bu kesinlikle doğru değildir, bu hareket örgüt içindeki Ergenekoncuları gizlemeye, deşifre olmalarını engellemeye yönelik bir manevradır. Kadri Çelik, 1983'te Kıbrıs'ta Türk Alay Topçu Bataryası'nda asteğmen olarak görev yapmıştı.

https://www.sabah.com.tr