Eruh ve Çukurca'da altı askerimiz şehit

Siirt'in Eruh ilçesinde devriye gezen askerlere PKK'lı teröristler ateş açtı. 5 asker şehit oldu, 10 terörist öldürüldü. Çukurca kırsalında çıkan çatışmada ise bir astsubay şehit düştü

Çarşamba 09.09.2009
Güncelleme: Çarşamba 09.09.2009
ABONE OL
Siirt'in Eruh ilçesinde 5 asker, bölgedeki gözetleme karakolu civarında devriye gezerken, terör örgütü PKK'lı militanların pusuya düşürmesi sonucu şehit oldu. Hakkari'nin Çukurca ilçesi kırsalında da PKK'lı teröristlerle çıkan çatışmada bir astsubay şehit oldu, bir uzman çavuş da yaralandı. Siirt'in Eruh ilçesi yakınlarındaki Çırav Dağı bölgesinde bir grup terörist olduğu bilgisinin alınması üzerine, önceki akşam bölgeye takviye güç gönderildi. Sık sık teröristlerin taciz ateşine maruz kalan Görendoruk Karakolu'nda devriye gezen Eruh Komando Taburu bünyesindeki askerler, teröristler tarafından pusuya düşürüldü. Teröristlerin açtığı ilk ateşle 5 asker şehit düşerken, 5 asker de yaralandı. Şehit erlerden ikisinin Burak Kapucuoğlu ve Kütahya nüfusuna kayıtlı Hüseyin Gürlek olduğu belirtildi. Yaralanan askerler Diyarbakır'daki Asker Hastanesi'ne kaldırıldı.

10 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ
Teröristler kaçmaya çalışırken, bölgeye Şırnak 23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı'ndan ve Siirt 3'üncü Komando Tugay Komutanlığı'ndan aralarında Jandarma Özel Harekât timlerinden yer aldığı çok sayıda asker sevk edildi. Havadan Kobra helikopterlerin destek verdiği operasyonda, 10 teröristin de öldürüldüğü öğrenildi. Hakkari'nin Çukurca Kazan Vadisi'nde güvenlik güçleriyle PKK'lı teröristeler arasında da dün öğle saatlerinde çatışma çıktı, 1 astsubay şehit oldu, 1 uzman çavuş yaralandı. Kayalar bölgesinde ve Irak sınırına 20 kilometre uzaklıktaki bölgede çıkan çatışmada, Jandarma Astsubay Ferhat Erdem şehit olurken, ağır yaralanan Uzman Çavuş Mustafa Demirkan helikopterle Hakkari Asker Hastanesi'ne kaldırıldı. Kuzey Irak sınırına 20 kilometre mesafedeki vadide başlatılan operasyonun sürdüğü belirtildi.

GENELKURMAY DUYURDU
Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinden Çukurca ve Eruh'taki çatışmalarda 6 askerin şehit olduğunu, 3 askerin de yaralandığını duyuruldu. Açıklamada, "Çukurca kırsalındaki arazi arama ve tarama faaliyeti sırasında bugün (dün) bir grup bölücü terör örgütü mensubu ile çıkan çatışmada 1 askeri personel şehit oldu. Siirt'in Eruh kırsalındaki arazi arama ve tarama faaliyeti sırasında da bugün (dün) çıkan çatışmada 5 asker şehit olmuş, 3 asker yaralanmıştır" denildi.