7 kadın işçi boğularak öldü

Çarşamba 09.09.2009 11:50
Güncelleme: Çarşamba 09.09.2009 17:43
ABONE OL
Halkalı Dereboyu Caddesi'nde faaliyet gösteren Tameks Tekstil firması, işyerine yürüyerek giden Sefaköy İnönü Mahallesi'ndeki 9 işçisini yağmur nedeniyle evlerinden aldırmak için bir panelvan tipi minibüs gönderdi. Minibüs sabah erken saatlerde 7'si kadın 9 kişiyi alarak işyerine doğru hareket etti. Tam şirketin bahçesine girmişlerdi ki bir anda sel suları işyerinin bahçesine doldu. Minibüsün önünde oturan 3 kişi kendilerini dışarıya atarak kurtulmayı başardı. Ancak arkadaki kapalı kısımda bulunan 7 kadın içeriye sel sularının dolmasıyla birlikte boğularak can verdi.

FELAKETİN UYDU GÖRÜNTÜLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

7 KADIN İŞÇİ BOĞULARAK ÖLDÜ...
"SABAH ÇIKARKEN 'ŞEMSİYE AL' DEDİM, SON KONUŞMAMIZ OLDU"

Özlem de onlardan biri... Henüz 18 yaşındaydı. Her zamanki gibi işe gitmek için evden çıkmaya hazırlanıyordu ki, çalıştığı şirketten aradılar ve "Yağmur yağıyor, yürüyerek gelme, biz seni araçla alacağız" dediler. Bunun üzerine genç kız şirketten gelecek arabayı beklemeye başladı. Saat 07:30'da şirkete ait panelvan tipi araç geldi. Özlem Ünal, diğer arkadaşlarıyla birlikte işyerine gitmek üzere yola çıktı. Ancak acı son onu işyerinin bahçesinde yakaladı. Diğer arkadaşlarıyla birlikte sel sularında boğularak can verdi. 3 yıldır modelist olarak görev yaptığı işyerinde çok sevilen Ünal'ın acı haberi ailesini yasa boğdu. Genç kızın babası İsmet Ünal, kızının hem okuduğunu hem de aile bütçesine destek olmak için çalıştığını belirterek, "Evden çıktıktan kısa bir süre sonra arkadaşı beni aradı, Özlem'e ulaşamadığını söyledi. Sabah 08:00'de işyerinde olması gerekirken gitmemişti. Ben de merak ettim. Kızımın telefonunu aradım. Cep telefonunu aradığımda 'yanlış numara' diyordu. Panikledim. Ağabeyi ve amcaları işyerine gitti. Kızımın öldüğünü işyerinde öğrendik. Kızım kendisine ait bir işyeri açmak istiyordu." diyerek konuştu. Acılı baba "Kızıma sabah şemsiye alması için uyarmıştık. Son konuşmamız bu oldu" dedi.

ANNESİ İŞE GİTMEDİ, ÖLÜMDEN KURTULDU

Sel sularında boğularak ölen 18 yaşındaki Özlem Ünal'ın annesi Neziha Ünal ise dişi ağrıdığı için işe gitmediği için ölümden kurtuldu. Kızının ölümünü duyunca şok geçiren acılı anne, güçlükle ayakta duruyor.

EN BÜYÜK İSTEĞİ KIZINA EV ALMAKTI

Aynı işyerinde çaycı olarak çalışan Naciye Karademir de boğularak ölenlerden biri.. 5 kız çocuğu annesi olan Karademir, 3 yıldır aynı firmada çalışıyordu. Talihsiz kadının en büyük hayali 21 yaşındaki kızı Derya'ya ev almaktı. Naciye Karademir ile aynı işyerinde çalışan damadı Erdal Tutan, boğulmadan 10 dakika önce kayınvalidesiyle konuştuğunu belirterek, "Annem işe giderken beni aradı. Çok yağmurlu olduğunu yolların sular altında kaldığını söyledi. Ben kendisinin nerede olduğunu sordum. Servise bindiğini söyledi. 10 dakika sonra ikince kez aradığımda ise işyerinin önünde servisinde içinde mahsur kaldıklarını söyledi. İşyerinin kapısındaki bekçi içeriye girmemesi gerektiğini, tehlike olduğunu servis şoförüne söylemiş. Ancak servis şoförü tüm uyarılara rağmen içeriye girmiş. Daha sonrada annemin ölüm haberi geldi" dedi.

BABASI VE KARDEŞLERİNE O BAKIYORDU

3 yıl önce Sağlık Meslek Lisesi'ni kazanan ancak ailesinin maddi durumu iyi olmadığı için çalışmayı tercih eden 21 yaşındaki Bircan Karataş da sel sularında boğularak öldü. Evine yakın olan işyerine hep yürüyerek giden Bircan da ilk kez bindiği servis minibüsünde can verdi. İki odalı bir gecekonduda anne, babası ve 3 kardeşiyle yaşayan Bircan'ın en büyük hayali ev almaktı. Tek gözü görmediği için çalışamayan babası ve ailesine bakan genç kız bir yandan da kardeşlerini okutuyordu.