Sel felaketi beni de vurdu

Perşembe 10.09.2009
Güncelleme: Perşembe 10.09.2009
ABONE OL
Haftanın ikinci günü yağmur İstanbul'u vurduğunda gerçeği söylemek gerekirse biraz hazırlıksız yakalanmıştım. Suyun içinde bata çıka görevimi yaparken iliklerime kadar ıslanmıştım. Önceki gün boyunca Çatalca ve Selimpaşa bölgesinde felaketi görüntüledim. O gün onlarla konuşurken, ertesi gün aynı şeyleri benim yaşayacağım aklımın ucundan bile geçmiş değildi. Halkalı Özgülkent'teki evimde gece başımı yastığa koyduğumda çarşamba gününün ilk saatleriydi... Dışarıdan gelen seslere uyandığımda sabah 7.30'u gösteriyordu. Ne olduğunu anlamak için camdan dışarı baktığımda kaskatı kesildiğimi hissetim. Bir gün önce Çatalca Selimpaşa'da çektiğim sel manzarasının ta kendisi şimdi karşımda duruyordu. Panik içinde evimin alt katına indim. Bir şok daha... Evimin zemin katı tamamen sular altındaydı. Ne zaman geldi de ne zaman doldurdu evimi bu sular?

SU ÇOK SİNSİ GELDİ

Sel çok sinsi gelmişti. Evimin içindeki eşyaları kurtarmaktan umudumu kesip masa üzerinde yarısı suyun içinde bulunan fotoğraf makineme davrandım. Bu sırada eşim ve kayınvalidem de uyanmıştı bile. Eşim 'bazılarını daha yeni aldığımız eşyaları kurtaralım bari' deyince, 'bırak kalsın hemen dışarı çıkıyoruz' dedim... Onları sağ salim dışarı çıkardıktan sonra bir koşuda çatıya tırmandım. İtfaiye ve polisi arayarak yardım isteyeyim dedim. Ama telefon çalışmıyordu. Şebekeler çökmüştü. Çatıdan aşağıya baktığımda manzaranın vahameti daha da belirgin hale geldi. Hemen yanıbaşımızdaki caddenin başından gürleyen su, önüne ne varsa katarak geliyordu. Otomobillerin üst üste gittiğini fark ettim. Hepsi sanki fındık kabuğu gibiydi. Yaklaşık bir buçuk saat evin çatısında sel sularının bitmesini bekledik. Su çekildikten sonra evin alt katına inip eşyalarıma baktım. Alt kat inanılmaz derecede çamur ve su içinde kalmıştı. Suların çekilmesi için kapı ve pencereleri açtım. Sitenin bahçesine çıktığımda ise bütün evlerin aynı şekilde suların altına gömüldüğünü gördüm. Yardım helikopterleri afet bölgesinden bilgi topluyordu. Sitede oturan küçük çocukları kurtarıp güvenli bir şekilde bölgeden uzaklaştırdık.

Deniz DERİN-Barış SÖZAL-Erdoğan YAPIK-Çağdaş ÇETİNDEMİR-Hasan AY-Pervin METİN-Aliye ÇETİNKAYA-Mesut ER-Fatih ULAŞ / SABAH

DÜNDEN BAŞLIKLAR:

* SERVİS MİNİBÜSÜNDE 7 KADIN ÖLDÜ

* İKİTELLİDE YAĞMA

* TEM NEHRİ

* İKİTELLİDE SÜRÜCÜLER KURTARILMAYI BEKLİYOR

* METEOROLOJİDEN YAĞIŞ ALARMI


* ERDOĞAN'DAN İSTANBUL'A 2 MİLYON TL

* İKİTELLİ YOLU ULAŞIMA KAPANDI

* SELDE NELER YAPILMALI

* SEL SİGORTADA EK TEMİNATTIR

* ERDEK VE BANDIRMA'YA UYARI

* SAĞLIK BAKANLIĞI'NDAN UYARI

* İŞTE KAPALI OLAN YOLLAR

* TUZLA'DA SU BASKINI

* İNSANOĞLU ÇARESİZ KALIYOR

* KIZILAY ALARMDA

* SEL MEZARLIKTAKİ CESETLERİ GÖTÜRDÜ

* SEL FELAKETİ BUZDAĞININ GÖRÜNEN YÜZÜ